ARP Nedir? (Adres Çözümleme Protokolü)

ARP Nedir? (Adres Çözümleme Protokolü)

21 Temmuz 2021 0 Yazar: Bülent Keskin

Arp (Adres Çözümleme Protokolü) nedir? sorusunun cevabını vermeden önce Mac nedir? onu açıklayalım.

Mac Adresi Nedir?

Bilgisayarların haberleşmeleri ağ kartları vasıtasıyla olur ve bu kartlara fabrika ortamında MAC (Media Access Control) olarak adlandırılan numaralar verilir. İletişimin son aşamasında ağda bulunan bir veri, alıcı adrese bu Mac adresleri vasıtasıyla iletilir. İletişim açısından ip adresleri kadar gerekli olan Mac adreslerinin bir diğer gerekliliği de TCP/IP protokolünü kullanmayan ağlarda kullanılma gerekliliğidir.

Arp Nedir? Ne için Kullanılır?

       Veri bağlantı katmanı fiziksel donanım adreslerini kullanarak veri iletimini gerçekleştirir. Bu nedenle Ipv4 adreslerine karşılık gelen fiziksel adreslerin çözümlenmesi ve belirlenmesi gerekir. Bu ise ARP protokolü kullanılarak yapılır. Bu protokol MAC adresi ile ip adresi arasında dinamik bağlantı kurarak bir bağlantı için tek başına yeterli olmayan ip adresi haricinde veri iletimi açısından hayati bir görev alır. İp adresleri değiştiği zaman bilgisayarlarda MAC adresine karşılık gelen ip adresleri de değişime uğrar.

       DNS sembolik adreslerle ip adresleri arasında ilişki kurulmasında görev alır. İsimlerin ip adreslerine dönüştürülmesinde DNS, ip adreslerinin donanım adresleriyle eşleşmesinde de ARP protokolü kullanılır.

Arp Nedir?
Arp Protokolü Nedir?

       Ağ üzerinde bulunan bir bilgisayar başka bir bilgisayara veri gönderimi yapacaksa Arp istek paketi gönderir ve Mac adreslerini bildiği bilgisayarlara hedef ip’nin kime ait olduğunu sorar. Bu istek paketi ağ üzerindeki tüm bilgisayarlarca alınır ve bu pakette yer alan Mac adresine sahip olan bilgisayar bu pakete karşılık yanıt mesajı gönderir. Bu yanıt sonrasında veriyi gönderen bilgisayar yanıt mesajını gönderen bilgisayarın İp adresiyle Mac adresini ARP tablosuna ekler.

       Yönlendirme protokolleri ayrıca gönderilen bir verinin aynı ağdaki bir bilgisayara mı yoksa farklı ağdaki bir bilgisayara mı gönderileceğinin tespitinde de kullanılır. Eğer veri farklı bir ağa gönderilecekse ilgili yönlendiricinin, aynı ağdaki bir bilgisayara gidecekse de hedef bilgisayarın donanım adreslerinin tespiti ARP protokolü ile belirlenir. 

Bir paket gönderilmeden önce kaynak bilgisayar önce kendi ARP tablosunu inceler. Eğer hedef bu tabloda yer almıyorsa istek paketi yayınlar.