Elektromekanik Sistemler ve Genel Özellikleri

Elektromekanik Sistemler ve Genel Özellikleri

26 Haziran 2017 0 Yazar: admin

Tünel ve metrolardaki temel elektromekanik sistemler;

  • PLC Sistemler,
  • Enerji Sistemleri,
  • Aydınlatma Sistemleri,
  • Havalandırma Sistemleri,
  • CCTV ve Algılama Sistemleri,
  • Acil Çıkış ve SOS Sistemleri,
  • Yangın Sistemleri, Trafik Kontrol Sistemleri,
  • Radyo ve Telsiz Sistemleri ile
  • Alt Kontrol ve Ana Kontrol Merkezi başlıkları altında incelenebilir.

Sinyalizasyon sistemlerini daha sonraki yazılarımızda detaylandıracağımızı belirtelim.

Önceki projelerimden Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında Çamlık ve Riva tünelleri elektromekanik işlerinde çalışan elektrik mühendislerden biri olarak yazımızı bu kapsamda detaylandırdığımı da belirtmeden geçmek istemiyorum.

Tünel & Metro Elektromekanik Sistemler Genel Mimarisi

PLC Sistemleri: Havalandırma, Aydınlatma ya da uyarı ve ikaz sistemleri vb. kullanıma göre tasarlanacak PLC Sistemi bu sistemlerin ilgili panolarıyla iletişim halinde çalışacak PLC programı ile yönetilir.

Enerji Sistemleri: Tünelde halihazırda kullanılan elektromekanik sistemlerin güç hesaplarının yapılmasıyla enerji talebi projelendirildikten sonra gerilim seviyesi kullanılacak sistemlere göre ayarlanır. Bu noktada olası enerji kesintilerine karşı önemli sistemlerin korunması için UPS ve enerji sürekliliği için de jeneratör planlamalarının yapılması oldukça önemlidir. Bunun için jeneratör güç seçiminin doğru biçimde yapılması gerekir.

Enerjinin OG seviyesinden AG seviyesine indirildiği trafo merkezlerinin tasarımında gerekli hallerde sisteme müdahale edebilmek ve arızaların sisteme zarar vermemesi için kesici giriş ve çıkış hücreleri kullanılır.

Aydınlatma Sistemleri: Tünel aydınlatması için öncelikle Eşik Bölgesi Parıltı değeri belirlenmelidir. Bu değerin belirlenmesinde ise tünel girişinden itibaren tünel içindeki fren mesafesi temel parametre olarak kullanılır.

Tünel aydınlatma sistemlerinde tünele giren sürücülerin göz adaptasyonun sağlanması için dış ve iç ortam arasındaki aydınlık şiddeti farklılığını giderecek PLC ve Scada yazılımları da kullanılmaktadır.

Havalandırma Sistemleri: Jet fan sistemleri yazımızda değindiğimiz jet fanlar, temiz havanın temini kadar tünel içindeki zararlı gazların tespit edilmesiyle devreye giren sistemlerdir ki bu özelliği PLC sistemleri ile yönetilir ve SCADA üzerinden ilgili değerleri ayarlanarak manuel ya da otomatik olarak devreye alınabilir. Tünel Havalandırma Sistemleri PIARC – 2004 tavsiyeleri esas alınarak, yangın senaryolarının kullanımı ile oluşturulur.

Elektromekanik Sistemler

CCTV ve Algılama Sistemleri: CCTV kameralar, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde görünmeyen kör nokta kalmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Kamera sistemi ile Trafik Kontrolü ve yönetimi yapılır.

Acil Çıkış ve SOS Sistemleri: SOS Sistemi, olası kaza veya acil durumları yetkililere bildirerek yardım talebinde bulunmak amacıyla tünel içerisine yerleştirilmiş SOS telefon ağıdır.İki SOS telefon arasındaki uzaklık maksimum 150 m olacak şekilde kabinli, kabini bulunmuyorsa da korumalı muhafazası ile duvara monte edilmelidir. SOS telefonlar ise Ring (Halka) topolojisi kullanılarak fiber bağlantı ile sisteme entegre edilmelidir.

Yangın Sistemleri: Olası yangınlarda oluşabilecek can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi için kullanılırlar. Isı, oksijen ve yanıcı malzemenin bir araya gelmesiyle oluşacak yangınlar bunlardan birinin ortamdan uzaklaştırılmasıyla önlenirler ki bunun için sulu, kuru ve gazlı Yangın Söndürme Sistemleri kullanılır. Tüneller için en uygunu ise sulu yangın söndürme sistemidir. Lokal yangınlar için kuru yangın sistemleri kullanılabilir.

Tünellerde kullanılan sulu yangın sistemleri temel olarak ana yangın pompası (elektrik motoru), yedek yangın pompası veya elektirikli motor, jokey pompa, kontrol panoları, yakıt tankı ve yardımcı ekipmanlardan (vana, kollektör vb.) oluşur. Gazlı sistemler ise daha çok teçhizatın zarar görmemesi için tercih edilebilir.

Tünellerde adresli ve lineer yangın algılama sistemleri kullanılır. Yangın sistemi;  kontrol paneli, adresli duman, ısı, ışın dedektörleri ile yangın ihbar butonları, sireni, adresleme modülü, kontrol modülü gibi donanımlardan oluşur.

Radyo ve Telsiz Sistemleri: Polis, Ambulans, Jandarma vb. birimlerle tünel içindeki iletişimi kesintisiz sağlayacak telsiz sistemi ve tünel içerisinde FM bandı radyo kanallarının dinlenmesiyle acil hallerde de otomatik uyarı ve yönlendirme mesajlarının sürücülere verilebilmesi için tünel radyo sistemi kullanılır.

Alt Kontrol ve Ana Kontrol Merkezi: Bu sistemlerle Scada sistemine bağlı kamera görüntüleri tek bir ekran üzerinden 7/24 saat izlenebilir.

Elektromekanik Sistemler konusundaki yazılara elektromekanik kategorisinden ulaşabilirsiniz.