ELEKTRONİK GÜVENLİK SİSTEMLERİ: Hırsız Alarm Sistemleri

ELEKTRONİK GÜVENLİK SİSTEMLERİ: Hırsız Alarm Sistemleri

8 Eylül 2019 0 Yazar: admin

Elektronik güvenlik sistemleri CCTV (Kamera) sistemleri, Hırsız alarm (ihbar) sistemi, Yangın alarm sistemleri, geçiş-sızma ve plaka sistemleri olmak üzere temel 5 başlık altında incelenebilir. Yine güvenliğin sağlanması bakımından Elektriksel Güvenlik ve Bilgi güvenliği konularını bu başlıkların altına eklemek yerinde olacaktır.

Hırsız Alarm Sistemleri

Tüm ev güvenlik sistemleri, değer arzeden varlıkları korumak amacıyla kapı ve pencereler gibi  giriş noktalarının korunması prensibine göre çalışır. Evinizin büyüklüğü ya da kapı ve pencerelerinizin sayısı ne olursa olsun ev güvenliğinin sağlanması hususundaki temel fark sadece kontrol panel üzerinde barındırılacak cihazların sayısıdır. 

Evlerimize ve işyerlerimize izinsiz girişleri engellemek amacıyla kullanılan hırsız alarm sistemleri; Alarm kontrol paneli, hareket algılama dedektörleri, Manyetik kontak, Siren, Akü, Telefon arama modülünden oluşmaktadır. İyi bir alarm sistemi izinsiz girişleri anında görerek sireni vasıtasıyla çevreyi sesli biçimde uyarırken, telefon hattı üzerinden ilgilileri bilgilendirmelidir.

Hırsız Alarm Sistemi Elemanları

Elektronik Güvenlik Sistemleri

Güvenlik Panelleri: Merkeze bağlanabilen ve yanlızca uyarı ile caydırıcı özelliğe sahip merkeze bağlanamayan paneller olmak üzere ikiye ayrılır.

Manyetik Kontaklar: Genellikle kapı ya da pencere gibi izinsiz geçişlerin yapılabileceği açılıp kapanan yerlere takılır ve izinsiz geçişleri alarm paneline bildirir.

PIR Dedektör: İzinsiz geçiş durumu hareketlerini tespit ederek alarm paneline bildirir.

Cam Kırılma Dedektörü: Adından anlaşılacağı gibi cam kırılmasını tespit ederek alarm paneline bildirir.

Harici Siren: Dış alanlarda kullanılan, darbe ve çevresel etkilere dayanımlı, yüksek ses çıkışına sahip flaşörlü sirenlerdir.

Dahili Siren: Adından da anlaşılabileceği gibi iç mekanlarda kullanılan ve harici sirenlere nispeten daha az ses çıkışı olan sirenlerdir.

Telefon Arayıcı: Kaydedilen sesli mesajların, belirlenen numaralara otomatik olarak iletilmesini sağlayan sistemlerdir.

Kablolar: VDE standartlarında LIYY – LIYY TP – LIYCY – LIHCH olarak adlandırılan Hırsız alarm sistemleri kablolarının üzerinde kablo üreticisinin ismi, kablo cinsi ve 1 metre aralıklı olarak uzunluğu yazılır. Kısa mesafelerde data kablosu olarak da kullanılabilir. Hırsız alarm sistemlerinde kullanılan kabloların projelendirilmesinde çalışma gerilimi, sıcaklığı, minimum bükülme yarıçapı ve iletken yapısı gibi özellikleri dikkate alarak kullanılması gerekmektedir.

Hırsız Alarm Sistemi Kurulumu

  • Alarm sistemi paneli bağlantı şeması incelenir. 
  • İlgili yönetmelikler çerçevesinde, kullanma kılavuzu bilgilerine göre kablo seçimi yapılır. 
  • Alarm sistemi elemanlarının yerleri belirlenir. 
  • Sıva üstü tesisat kullanılacaksa uygun kanallar döşenir, kanal içine iletken çekilir. 
  • Alarm sistemi elemanlarının montajı yapılır. 
  • Enerji verilerek sistem testleri yapılır. 

Ev güvenlik sistemleri seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları değerlendirdiğimiz yazımızı linkte sunarak, Elektronik Güvenlik Sistemleriyle ilgili Yangın Alarm Sistemleri yazımızda görüşmek üzere diyoruz.