Elektronik Güvenlik Sistemleri Seçimi

Elektronik Güvenlik Sistemleri Seçimi

10 Ağustos 2019 0 Yazar: admin

Elektronik güvenlik sistemleri, belirlenen güvenlik bölgesi içinde, olası güvenlik ihlallerinin belirlenmesi amacıyla kurulan sistemlerdir. Elektronik güvenlik sistemi, hangi amaçla kurulduğuna bağlı olarak olası tehdit durumlarını ilgili görsel ve işitsel uyarıları yaparak durumu (sistemin kurulum aşamasında belirlenen ihtiyaçlara göre) ilgili kişi ya da kişilere ihbar eder. Örneğin hırsız alarm sistemleri, olası güvenlik ihlalinin belirlenmesinden sonra bunu yüksek ses çıkaran alarmlarla ya da yukarıda da belirttiğimiz gibi sistemin kurulum anında bu ihlalleri polis ya da ilgili kişilere telefon hattı üzerinden iletilmesine imkan tanıyacak biçimde kurulabilirler.

Güvenlik sistemlerine duyulan ihtiyaç günümüzde giderek daha da artmaktadır. Hırsızlık, Yangın ve toplumsal olayların artması nedeniyle güvenlikle ilgili tedbirlerin arttırılması da artık kaçınılmaz bir hal almaktadır. İşte bu noktada Elektronik güvenlik sistemleri ile, insan gücünün yetişemediği noktalarda bu açığın kapatılması sağlanarak hem anlık teşhis hem de caydırıcılık sağlanabiliyor.

Bu yazımızda daha çok ev güvenlik sistemleri seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları değerlendireceğiz. Ev güvenlik sistemleri aslında evlerin ihtiyaçlarına göre belirlenmiş elektronik güvenlik sistemlerini ifade ederler.

Elektronik Güvenlik Sistemleri ve Güvenlik Açıkları

Elektronik Güvenlik sistemlerinin kurulumu aşamasında dikkat edilecek en önemli konulardan biri güvenlik açıklarının belirlenmesidir. Güvenlik açıkları ilgili mekân içerisinde korunması istenen kişi ya da maddi değerlere erişime yönelik olası sızmalara neden olabilecek boşluklardır. Güvenlik planı oluşturulmamış her ortan muhakkak bir güvenlik açığına sahiptir. Bu bakımdan olası saldırılara karşı bu fiziksel açıkların iyi analiz edilmesi gereknektedir.

Elektronik Güvenlik Sistemleri

Güvenlik Analizi Adımları

 1. Binaya olası sızma noktaları belirlenir.
 2. Bu noktalarda, varsa sızmayı engelleyen unsurlar belirlenir.
 3. Bunların geciktirme süreleri analiz edilir.
 4. Kullanılan güvenlik tedbirlerinin sızmalara karşı gerekli tepki süresi hesaplanır.
 5. İlave tedbirler belirlenir.

Bu bilginin akabinde gelelim başlıkta da bahsettiğimiz gibi bu sistemleri alırken satın alarak mı yoksa kiralık sistemler üzerindenmi güvenliğinizi maliyet etkin biçimde nasıl değerlendirebileceğinize.

Elektronik Güvenlik sistemleri seçimi

1. Güvenlik ihtiyacınızı belirleyin!

Ev Güvenlik Sistemlerine sahip olmayı düşünüyorsanız bunun için farklı pekçok seçeneğe sahipsiniz. Alarm güvenlik sistemleri bu bakımdan sizin için önemli bir seçenek olurken yine Kamera Güvenlik sistemleri en çok kullanılan elektronik güvenlik sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Evinizin, apartmanınızın ya da sitenizin olduğu kadar yazlık, villa gibi ortamların güvenliğinin sağlanması hususunda da bu ortamların mevcut güvenlik durumlarının değerlendirilmesinden sonra gerekli güvenlik sistemlerinin ihtiyacınıza uygun biçimde kurulmasının önemli olduğunu belirtmeliyiz.

2. Kiracı mısınız ev sahibi mi?

Eğer kiracıysanız, kablosuz güvenlik sistemi seçimi sizin için doğru tercih olabilir. Çünkü, bir evden diğerine geçerken güvenlik sistemini kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

Eğer ev sahibiyseniz ihtiyaç ve bütçenize göre sistemleri seçmeniz yerinde olacaktır. Ev sahiplerinin güvenlik sistemini, sistemin izleme ya da kayıt alınma biçimine göre tercih etmeleri daha uygun olabilir.

3. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde taşınma planınız var mı?

Eğer çok sık taşınıyorsanız, güvenlik seçiminizde alarm şirketinin sizinle yaptığı sözleşmeye ve cihazların sizin olup olmayacağı gibi konulara dikkat etmelisiniz. Ürün satış aşamasında uzun süreli sözleşmeler sunan şirketler bu noktada sizin için ideal olmayabilir. Bununla birlikte yine uzun süreli sözleşme sunan bazı şirketler, olası taşınma durumlarında ekipmanın taşınması ve yeniden kurulumu için ek ücret almamaktadır.

Ancak genellikle bu tip ücretsiz hizmetler için belirli süre sistem müşterisi olmanız gerekebilir. Buna ek olarak bazen bu tarz çalışan firmalar sistemin tamamının taşınmasını garanti etmeyebilirler. Bu ise size bazı ek ücretlerin yansıyabileceği anlamına gelebilir.

Ev Güvenlik Sistemleri Seçimi

4. Mobil erişim istiyor musunuz?

Eviniz üzerinde tamamıyla kontrol istiyorsanız, mobil erişim bir zorunluluktur. Güvenlik sistemlerinin çoğu bir anahtarlık, akıllı telefon ya da web erişimli bir cihaz üzerinden sisteminizi açıp kapamanıza imkan verecek cihazlar kullanırken bazı güvenlik şirketleri buna ek olarak mobil erişim ile ısı, ışık kontrolü gibi ek yetenekleri de mümkün kılarlar.

Ev otomasyon sistemlerinin çoğu şu yeteneklere sahiptir:

 • Sistemi etkin kılma ya da etkisizleştirme
 • Kapıları kilitleme, açma
 • Su ve akış sensörlerini izleme,
 • Güvenlik mesajlarını alma/iletme,
 • Hangi pencere ya da kapıların açık olduğunu algılama,
 • Sisteminiz üzerindeki güvenlik akışlarına erişim
 • Gerçek zamanlı uyarılar
 • Güvenlik kameraları üzerinden canlı görüntü izleme,
 • Isı ve ışık ayarlamaları,
 • Özel uyarıları ayarlama,
 • Çocuklarınızın okuldan dönüşü ya da bakıcılarınızın eve geliş gidişleri gibi durumları video alarm, email ve mesaj yoluyla iletme,
 • Ayarlanılan, ilaç dolabı, garaj vb. özel yerlerin açıldığını bildirme.

5. Güvenlik kameraları ihtiyacınız var mı?

Ev de olsanız da olmasanız da güvenlik kameralarının bulunması ev güvenliğinin sağlanması konusunda yararlı olacaktır. Örneğin siz evde bulunduğunuz sırada yapılan bir saldırı girişiminde, saldırganı ve bulunduğu yeri görmeniz ve sizin buna göre hareket etmeniz olası zararları asgariye indirebilecektir. Eğer saldırı siz evde bulunmadığınız bir anda gerçekleşiyorsa da bunun kayıt altına alınması, siz o anda görmeseniz dahi saldırganın teşhisi konusunda en büyük delil olacaktır.

6. Elektronik Güvenlik Sistemi kablolu mu kablosuz mu olmalı?

Kablolu güvenlik sistemlerinin bir paket içerinde alınması durumunda sizin teknik özellikleri itibarıyla ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığını değerlendirmeniz önemli olacaktır. Bu noktada ise sizin bu sistemleri alacağınız firmalarla yapacağınız sözleşmeler önem arz etmektedir. Sistemin kurulumundan sonra yapacağınız kontrollerle gerekli düzenlemeleri bu firmadan talep edebilirsiniz.

Kablosuz güvenlik sistemleri daha çok sizin kurmanızı gerektiren sistemlerdir. Bu sistemler bu özellikleri nedeniyle sizin için daha ekonomik olabilir. Kablosuz güvenlik sistemlerinin bir diğer avantajı da eğer sistem tamamıyla size aitse taşınmanız durumunda yanınızda yeni evinize götürebilmenizdir.