Elektronik Güvenlik Sistemleri Terminolojisi

Elektronik Güvenlik Sistemleri Terminolojisi

3 Aralık 2019 0 Yazar: admin

Elektronik Güvenlik sistemleri almak isteyenlerin ilk bakacakları yer olan muhakkak ki web siteleridir Bu noktada ise, bu sistemlerin profesyoneli olmayanlar için web siteleri üzerinde karşılaşacakları terimler kafa karıştırıcı olabilir. Bu karışıklığı asgariye indirmek ümidiyle, elektronik güvenlik terimlerine ilişkin özet bilgileri aşağıda sunmak istiyoruz.

Güvenlik Sistemi Terimleri

Ses Yolu: Genellikle ek olarak sunulan bu özellik, kontrol paneliniz üzerinden izleme merkezi ile karşılıklı sesli görüşebilme imkanı sunar.

Hücresel İzleme: Hücresel güvenlik sistemleri Sabit hat ya da internet bağlantısı kullanmadan da mobil biçimde ve kablosuz olarak izleme merkezi ile iletişim halindedir. Hücresel izleme sistemleri iletişim bakımından hızlı sistemlerdir ve bu anlamda kesilebilecek kablolar da barındırmazlar. 

Ev Otomasyonu: Ev otomasyonu web özellikli bir cihaz ya da cep telefonu üzerinden güvenlik sistemlerinin ötesinde ilgili sistemlere uzaktan  erişim ve yönetim imkanı sunarlar. 

Kişisel Güvenlik Cihazları: Kişisel güvenlik cihazları genellikle üzerinize takabileceğiniz, boynunuza asabileceğiniz ya da cebinizde taşıyabileceğiniz büyüklükte küçü aparatlardır. Bu aparatlar üzerindeki küçük butonlar vasıtasıyla, bu cihazı taşıyan kişiye ilişkin olası sağlık ya da güvenlik problemlerinde ilgili kişi ya da kişilere bilgi verilir. 

Uzaktan Erişim: Uzaktan erişim, güvenlik sisteminize web özellikli bir cihaz ya da cep telefonu üzerinden erişim imkanınızı ifade eder. 

24 saat izleme: Bir web sitesi ya da uygulama üzerinden evinizi 7/24 izleyebilmeniz anlamına gelir.

Ekipman Garantisi: Farklı şirketler garanti kapsamı konusunda farklı teklifler sunsa da genel olarak sistem garanti süresi içerisinde kullanım hataları dışında oluşan sistem ve cihaz arızaları ücretsiz tamir ya da değiştirme kapsamı altındadır. Bir güvenlik sistemi almayı düşünüyorsanız bunu alım aşamasından önce güvenlik firması ile görüşerek netleştirmeniz yine de yararlı olacaktır.

Elektronik Güvenlik Sistemlerinde Sensörler (Dedektörler)

Elektronik Güvenlik sisteminin bir parçası olarak hareket, cam kırılma, ısı, sel, yangın ya da gaz algılayıcıları olarak çalışırlar.

Elektronik Güvenlik Sistemleri

Gaz/Karbon monoksit dedektörleri: Bu sensörler görüp, koklayarak ya da tatlarını alarak anlayamayacağınız zehirli gazları algılarlar. Bu sensörler, zehirli gazların sizin ya da sevdikleriniz için tehlikeli olabilecek belirli seviyeleri aşmaları durumunda bunu algılayarak görsel ve işitsel olarak sizleri uyaracaktır.

Su baskın sensörü: Su baskınını henüz oluşmadan ya da büyük zararlar meydana gelmeden önce tespit eden sensörlerdir. Bu sensörler genellikle bodrum ya da giriş katlarına konulur.

Soğukluk sensörleri: Bu sensörler evinizin sıcaklığı tehlikeli düşük seviyelere ulaştığında bunu algılayarak sizi uyarırlar. Örneğin borularınız henüz donmadan önce sizi uyararak büyük maddi kayıpları önleyen algılayıcılardır.

Cam kırılma Sensörleri: Cam kırılma sensörleri pencere ya da kapılarınız üzerindeki camların herhangi bir nedenle kırıldığını tespit ederek sizi uyaran algılayıcılardır.

Duman Sensörleri: Duman sensörleri (dedektörleri), havadaki dumanı algılayarak, eğer bir yangın tehlikesi varsa sizi uyarırlar. Genellikle ısı sensörleri ile aynı cihaz içerisinde kullanılırlar.

Isı Sensörleri: Isı sensörleri eviniz içerisindeki ani sıcaklık artışlarını tespit ederek sizi uyarırlar. Isı sensörleri genellikle duman sensörleri ile birlikte aynı cihaz içerisinde kullanılırlar.