Elektronik Harp nedir? Elektronik Savaş Sistemlerinin Hedefleri, Özellikleri

Elektronik Harp nedir? Elektronik Savaş Sistemlerinin Hedefleri, Özellikleri

29 Şubat 2020 1 Yazar: Bülent Keskin

Elektronik Harp (EH), elektromanyetik spektrumun kontrol altına alınması için gerçekleştirilen bir muharebe türüdür. Günümüzde elektromanyetik spektrumun aslen tüm askeri harekâtlarda esas olan bilgi taşıyıcısı ya da sağlayıcısı olarak işlev görmesi gerektiği anlaşılarak kabul edilmesi nedeniyle EH, bilgi harbi olarak kabul edilen kavramın temel unsurudur.

Elektronik Harp nedir?

Elektronik Harp, Hedef birliğin elektron ve enformasyon akışını kesmek, bozmak veya müdahâle etmek üzere tasarlanan komuta kontrol veya istihbarat merkezli savaşa uygulanabilir teknikler bütünüdür. EH’de amaç bahsedildiği gibi elektromanyetik spektrumun kendi kuvvetlerimiz adına mümkün olduğunca etkin bir biçimde kullanılması ve düşmanın ise bu spektrumu kullanmasının engellenmesi ya da etkisinin azaltılmasıdır.

EH; Elektronik Harp Destek (Electronic Warfare Support), Elektronik Taarruz (Electronic Attack) ve Elektronik Koruma (Electronic Protection) olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

EH’in temel amacı olan elektromanyetik spektrumun kontrol altına alınması, taarruzi olarak hem elektronik taarruza (ET), hem de savunma amaçlı elektronik korunma (EK) faaliyetlerine ihtiyaç duymaktadır. ET ve EK’yı mümkün kılan istihbarat ve tehdit tanımlamalarının yapılmasını da Elektronik Harp Destek (ED) karşılamaktadır.

Elektronik Harbin Özellikleri

EH’in özellikleri;
1. Teknik bir muharebedir.
2. Barış dönemlerinde de kullanılır.
3. İstihbarat kazanım kabiliyeti vardır.
5. Caydırıcıdır.
6. Kazanımına göre maliyeti oldukça ekonomiktir.. 

Elektronik Harbin Hedefleri

EH’in hedefleri özetle aşağıdaki sistemlerdir.
1. Nükleer silah sistemleri, 
2. Komuta kontrol (CC) sistemleri, 
3. Haberleşme sistemleri, 
4. Hava savunma sistemleri,
5. Ateş destek ve güdüm sistemleri,
6. Radar sistemleri,
7. Karşı EH sistem cihazları.

Bir kriz anında düşman silahlı kuvvetlerine karşı kullanılabilecek en etkin silahlardan biri olan EH sistemleri, bu özelliği ile ülke savunmasında kullanılan silah sistemlerinin ayrılmaz bir parçası konumunda görülmektedir.

Barış zamanında istihbarat bilgilerinin toplanması ile başlayan, savaş zamanında da düşman silah sistemlerini etkisiz hale getirilmesi suretiyle zaferin en önemli mimarlarından biri kuşkusuz EH sistemleridir. Bu özellikleri nedeniyle EH sistemleri ülkelerin Milli Savunma Doktrini içerisinde önemli bir yere sahiptir. 

Günümüz dünyasında, ülkelerin silahlı kuvvetleri tarafından; pasif veya aktif, koruyucu veya elektronik saldırı amaçlı kullanılabilen elektronik harp sistemleri; kara, hava ve deniz platformlarında saldırı ve savunma silah sistemlerinin etkinliğini artıran en önemli sistemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Sonraki yazılarımızda EH bölümlerine daha detaylı devam etmek üzere mutlu günler dilerim.