Ev Güvenlik Sistemleri

Ev Güvenlik Sistemleri

14 Eylül 2019 Kapalı Yazar: admin

Güvenlik sistemi, korunması amaçlanılan yönteme ve dolayısıyla sistem üzerindeki araç ve cihazların kullanım metodolojisine göre isimlendirilir. Ev güvenlik sistemleri konusundan hareketle ise güvenlik sistemini, evimize izinsiz girişleri ve potansiyel saldırı tehditlerini engellemek amacıyla kurulan merkezi kontrol paneli ve bu panele entegre biçimde çalışan elektronik cihazlar grubu olarak tanımlayabiliriz.

Ev Güvenlik Sistemi Elemanları

 1. Ev güvenlik sistemini birincil derecede kontrol eden ve yöneten kontrol panelini,
 2. Kapı ve pencere sensörlerini
 3. İçeriyi ve dışarıyı kapsayan hareket sensörlerini,
 4. Kablolu ve/veya kablosuz güvenlik kameralarını
 5. Yüksek desibel bir siren ya da alarmı
 6. Uyarı levha ve etiketlerini barındırır.

Ev güvenlik sistemleri ev içerisinde güvenli bir noktada kurulan komuta merkezi ya da bir kontrol paneli ile iletişim içerisinde çalışacak giriş noktalarının güvenliğin sağlanması konseptinde çalışan sensörlerle sağlanır. Sensörler genel olarak kapı ve pencerelere yerleştirilerek belirli açılma mesafelerinde bunu direk ya da kontrol paneline bildirerek güvenliği sağlarlar. 

Ev Güvenlik Sistemleri

Kontrol Paneli:  Kontrol paneli güvenlik sisteminin bel kemiğidir. Güvenlik sistemini açıp kapayan, sistem üzerinde kurulan cihazlarla iletişim halindeyken bir güvenlik ihlalinin algılanmasıyla sesli ve görsel uyarılarla bunu bildiren bir bilgisayar gibi çalışır.

 Kapı ve Pencere Sensörleri: Kapı ve pencerelerde bulunan sensörler, yerleştirildikleri yüzey üzerinde devreyi tamamlayarak bunu kontrol panline bildirirler. Olası güvenlik ihlali anında kapı ya da pencerenin açılmasıyla devrenin açılması kontrol paneline bildirilerek gerekli sesli ve görsel uyarılar yapılır. Bu sensörler belirli açılma mesafesinin sağlanması ile uyarı yapılması istenilen tüm alanlarda kullanılabilirler.

Hareket Sensörleri: Bu sensörler özellikle evler içerisinde belirlenen özel alanlarda, sistemin istenilen anlarda hareketi algılayarak alarm vermesini sağlarlar.

 Güvenlik Kameraları: Güvenlik sistemlerinde en çok kullanılan elemanlardan birisi olan güvenlik kameraları kablolu ve/veya kablosuz olarak sisteme entegre edilirler.

Güvenlik kameraları;

 • Özel alanlar içerisindeki uzak ya da görülmesi zor alanların,
 • Binadan uzak noktalarda bulunan park, garaj vb. alanların,  
 • İçeri ve dışarıya açılan giriş noktalarının izlenmesi amacıyla kullanılırlar.

Güvenlik kameralarına bilgisayar, akıllı telefon ya da tabletler üzerinden erişilebilir. Ev güvenlik sistemleri içerisinde değerlendirdiğimizde güvenlik kameraları en çok, ev sahiplerinin şehir dışında oldukları durumlarda evlerini kontrol etmeleri ya da kendilerinin ev de olmadıkları anlarda çalışan ya da bakıcılarını izlemeleri amacıyla tercih edilmektedir. Güvenlik kameraları olası güvenlik ihlalalerinin kayıt altına alınması amacıyla da evlerde olduğu kadar güvenliğin sağlanması istenilen tüm ortamlarda, hatta araç içerisinde olası hallerin kayıt altına alınması amacıyla kullanılmaktdır. 

Yüksek desibel Alarm: Ev güvenlik alarmları, olası güvenlik ihlalinin algılanması anında bunu çıkardıkları yüksek ses ile çevreye duyurarak hem olası durumu ihbar etmeleri hem de bu uyarıyı duyan hırsız vb. kişilerin ortamı terketmelerine neden olmaları bakımında önemlidir.

Uyarı levha ve etiketleri: Elektronik güvenlik sistemleri firmaları açısından ticari anlamda çok da önemli olmasa da güvenlik sistemleri bakımından oldukça büyük bir öneme sahiptirler. Çünkü uyarı etiket ve levhalarının, olası kötü amaçlı girişleri henüz düşünme aşamasında iken caydırıcı bir özelliğe sahip oldukları belirlenmiştir.

Ev Güvenlik Sistemleri
Ev Güvenlik Sistemleri

Ev güvenlik sistemleri güvenlik ihlalinde nasıl çalışır?

Güvenlik sistemleri, belirlenen güvenlik bölgesi içerisinde olası güvenlik ihlallerinin belirlenmesi amacıyla kurulur. Güvenlik sisteminin hangi amaçla kurulduğuna bağlı olarak ilgili görsel ve işitsel uyarıları yaparak durumu sistemin kurulum aşamasında belirlenen ihtiyaçlara göre ilgili kişi ya da kişilere ihbar ederler. Örneğin hırsız alarm sistemleri, olası güvenlik ihlalinin belirlenmesinden sonra bunu yüksek ses çıkaran alarmlarla ya da yukarıda da belirttiğimiz gibi sistemin kurulum anında bu ihlalleri polis ya da ilgili kişilere telefon hattı üzerinden iletilmesine imkan tanıyacak biçimde kurulabilirler.

Ev güvenlik sistemine sahip olmanın avantajları nelerdir?

 • Güvenlik konusunda yapılan pek çok araştırma, ev güvenlik sistemine sahip olmayan evlerin, bu güvenlik sistemlerine sahip olan evlere oranla 3 kat daha fazla güvenlik ihlali ile karşı karşıya olduklarını göstermektedir. Çünkü hırsız ya da kötü amaçlı kişilerin doğaları gereği kolay avları yani güvenlik sistemine sahip olmayan evleri tercih ettikleri bilinen bir gerçektir.
 • Ev güvenlik sistemine sahipseniz ve bunu çeşitli uyarı etiket ve levhaları ile çevreye gösteriyorsanız sizin bu kötü amaçlı kişilere verdiğiniz mesaj onların olası girişimlerinde başarısız olacakları ya da yüksek ihtimalle yakalanacakları şeklindedir. 
 • Bir diğer avantaj ise evinizi uzaktan yönetebilme yeteneğine sahip olmanızdır. Öyle ki bu yetenek ile, siz Dünya’nın neresinde olursanız olun evinize kimin girdiği ya da çıktığına kadar herşeyi internet üzerinden izleyebilir ve gerekli bildirimleri yapabilirsiniz.
 • Son olarak ev güvenlik sistemlerinin bir diğer avantajı da sigorta şirketlerinin bu güvenlik sistemlerine sahip müşterilerine yüksek oranlarda indirimli poliçeler sunmalarıdır.