Güvenlik Sistemleri ve Kullanım türüne göre çeşitleri

Güvenlik Sistemleri ve Kullanım türüne göre çeşitleri

2 Kasım 2019 0 Yazar: admin

Güvenlik sistemleri pek çok biçimde kategorize edilebilir. Bir başka değişle herhangi bir Güvenlik sistemini diğer güvenlik sistemlerinden ayıran özellikler bulunmaktadır. Kullanım tercihine göre Güvenlik sistemlerinin birbirinden ayrıldığı noktaları 3 temel kategori altında toplayabiliriz. Bu kategoriler:

  1. İzleme: Bu sistemler, sistem izleme merkezi ile iletişim halinde çalışırlar.
  2. Kurulum: Sistemin profesyonel ya da kendi başına kurulması methoduna göre iki başlık altında incelenir.
  3. Ev Otomasyonu: Eviniz içerisindeki temel güvenlik sisteminin ötesinde aydınlatma, ısı vb.kontrol yeteneklerine sahip sistemler bu başlık altında değerlendirilir. 

Bu kategoriler evinizin ihtiyaçlarına ya da yaşam tarzınıza göre sistem ya da şirketin seçimi aşamasında karar vermenize yardımcı olacaktır.

Güvenlik Sistemleri için İzleme

Sabit hat, Hücresel ya da Geniş Bant

Acil durum anında sisteminizin 7/24 izleme merkezi ile iletişim halinde olması sizi güvende hissettirecektir. Sistemin alarm anında izleme merkezi ile iletişime geçmesi sabit hatlar, Hücresel hatlar ve Geniş Bant internet üzerinden sağlanabilir. 

Sabit Hatlar

  • Alarmın tetiklenmesi halinde sistem, izleme merkezi ile sabit telefon hattı üzerinden iletişim kurar. 
  • Sistemin kendisi kablosuz olabilir anca izleme sabit hat üzerinden yapılır.

 Hücresel

  • Alarmın tetiklenmesi halinde sistem, izleme merkezi ile mobil hücresel telefon hattı üzerinden iletişim kurar. 
  • Bu izleme  biçimine sahip sistemler, sabit hattın kesilme ihtimaline karşı daha güvenli olmaları ve yine sabit hatlı sistemlere göre daha hızlı çalışmalarıyla öne çıkarlar.

Geniş Bant

  • Alarmın tetiklenmesi halinde sistem, izleme merkezi ile internet üzerinden iletişim kurar. 
  • Geniş bant üzerinden izlenme yeteneğine sahip sistemleri, sabit hatlı sistemlere göre 4 kat daha hızlı çalışırlar. Hücresel izleme yöntemine göre daha az güvenli olsalar da maliyetleri bu sistemlere göre daha düşüktür.

Elektronik Güvenlik Sistemleri Kurulumu

Ev Güvenlik Sistemleri
Ev Güvenlik Sistemleri

Profesyone Kurulum & Kendin Kur

Bu noktada bazı şirketlerin her ikisinden birisini seçmenize imkan tanırlarken, bazılarının bunlardan birine göre çalıştıklarından bahsedebiliriz.

Kendin Kur sistemleri daha çok kablosuz olarak karşımıza çıkarlar. Bu sistemlerin kurulumu için evinize  bir ekip gelerek kurulumu gerçekleştirmesini beklememelisiniz. Adından da anlaşılacağı gibi bu sistemleri kendiniz kurarsınız. Kurulumları kolay bu sistemlerin ortalama kurulum süreleri, cihaz sayısına da bağlı olarak 30-40 dk. Civarındadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi genellikle kablosuz cihazların kullanıldığı bu sistemler, kolay taşınılabilirlikleri bakımından da öne çıkarlar. 

Profesyonel kurulum sistemlere genellikle, sistemi kuran firma tarafından ek kurulum ücretleri de yansıtılır. Profesyonel kurulan sistemler, kurulum sırasında yapacağınız yanlış birşey sonucunda sistemin çalışmaması gibi bir endişe taşımamanız bakımından avantajlıdır. Bu sistemlerin kurulumları profesyonel uygunlukta yapılır ve sorularınıza cevapları da kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu sistemler yine kablolu ya da kablosuz olarak kurulabilirler. 

Ev Otomasyonu

Ev Otomasyonu, güvenlik sistemlerine ek olarak enerji yönetimi gibi çözümleri de evinizden uzaktan bir akıllı telefon ya da web özellikli bir cihaz üzerinden kontrol etmenize olanak tanırlar. 

Ev otomasyonu, güvenlik sisteminizi uzaktan açıp kapayabilmenizin yanında ısı, ışık ve benzer küçük uygulamalarınıza da yönetim imkanı sağlar.

Elektronik Güvenlik Sistemlerinin güvenlik açıklarına göre nasıl seçilmesi gerektiğini merak edenler ve ev güvenlik sistemlerini daha detaylı incelemek isteyenler için linklerdeki yazıları okumanızı öneririz.