Ev Güvenlik Sistemlerinde Hareket Sensörleri

Ev Güvenlik Sistemlerinde Hareket Sensörleri

7 Mart 2020 0 Yazar: admin

Hareket sensörü nedir ile yazımıza başlarsak, hareket sensörleri evimiz ya da işyerimizde istenmeyen misafirleri tespit etmeleri ile elektronik güvenlik sistemlerini daha güçlü kılan güvenlik elemanlarıdır şeklinde tanımlayabiliriz.

Hareket sensörleri korunması istenilen alandaki hareketi bir ya da birden fazla teknolojiyi kullanarak tespit ederler. Eğer sensör bir hareket algılarsa, sisteminizin durumuna göre alarm izleme merkezi ile de iletişime geçerek alarm verir. Aşağıda hareket sensörlerinin çeşitleri, uygun yerleşimleri ve hareket sensörlerini nasıl kullanacağınızla ilgili sorulara cevap bulabilirsiniz.

Hareket Sensörü nedir?

Hareket sensörlerinin temel amacı, ortama zorla ve izinsiz giriş durumlarının hareketlerin algılanması suretiyle belirlenerek kontrol paneline gönderilen mesajla sistemin alarm vermesini sağlamaktır. Sensörler siz evde olmadığınız ya da sisteme orada olmadığınızı girmeniz dumununda da çalışır. Bazı güvenlik sistemleri, güvenlik kameraları ile hareketin algılanması ile de çalışacak şekilde de programlanabilir. Hareket sensörleri, oturma odasından, pencere ve kapıların açılmasına, ya da camın kırılmasına kadar çeşitli durumlara tepki verecek şekilde kurulmaktadır.

  • Çocuğunuz dışarı çıkarken,
  • Birisi kapı ziline basmak için kapıya yaklaştığında,
  • Evinizin, işyerinizin bazı bölümlerine giriş istemediğiniz durumlarda,
  • Sık kullanılmayan alanlarda aydınlatmada enerji tasarrufu sağlamak amacıyla kullanılabilir.

Hareket Sensörü Çeşitleri

Hareket Sensörleri

Hareket sensörleri pasif sensörler ve aktif sensörler olmak üzere iki çeşittir. Her ikisi de, ilgili alandaki hareketi algılamak amacıyla farklı teknolojiler kullanırlar. Pasif sensörler enerji yaymazlar ancak çevredeki enerji değişimlerini okurlar. Aktif sensörler çevredeki hareketi algılamak amacıyla infrared ışık, mikrodalga radyasyon ve ses dalgalarında birisini kullanan çeşitlere sahiptir.  

PIR (Passive Infrared): Vücut sıcaklığını algılarlar. (infrared energy). PIR Sensörler, ev ve işyeri güvenlik sistemlerinde yaygın olarak kullanılır. Sistem aktif haldeyken sensörlerde aktiftir. PIR Sensör aktifken bulunduğu alan için güvenli bir alan oluşturur. Birisi aktif bölge içerisinnde hareket ettiğinde yani kızılötesi enerji seviyeleri hızla değiştiğinde sensör bunu algılar.  

Mikrodalga (MW): Mikrodalga sensörler dışarıya gönderdikleri mikrodalgalarla nesneleri algılarlar. PIR Sensörlere göre daha geniş alanlarda aktif olarak algılama görevini yerine getirirler. Buna karşın elektriksel girişimden etkilenirler. Pahalı sensörlerdir.

Çift Teknoloji (Dual Technology) Hareket Sensörleri: Hareket sensörleri yanlış algılamaların önüne geçmek amacıyla birlikte kullanılabilirler. Örneğin, bir PIR Sensör, Mikrodalga sensör ile birlikte kullanılabilir. Her ikisinin de farklı spektrum bölgelerinde çalışması nedeniyle biri pasifken diğeri aktif olabilir. Bu teknoloji de alarm verilmesi için her iki sensöründe hareketi algılaması şarttır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yanlış alarm verilmesinin önüne geçilse de alarm sistemlerinde hiçbir zaman yanlış alarm olmaz denilemez.

Alan Reflektif Tip Sensörler: Bir LED gelen kızılötesi ışınlar yayar. Bu sensörler, bu ışınların yansımasını kullanarak , kişi ya da nesneye olan mesafeyi ölçer ve nesne belirlenmiş alanda ise uyarı verir.

Ultrasonik Sensörler: Ultrasonik dalgalar göndererek hareketli nesneden olan yansımayı ölçer. 

Titreşim Algılayan Sensörler: Bu sensörler titreşimi algılar. Bunlar satın alınabileceği gibi evde de kolayca yapılabilir. Ancak bu sensörler güvenlik sistemi açısından genellikle güvenilir değildirler.

Kablosuz Hareket Sensörleri: Kablosuz hareket sensörlerinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu sensörler alarm kontrol merkezi ve diğer güvenlik sistemleri ile kablosuz biçimde iletişime geçerler.

Kontak Hareket Sensörleri (Kapı ve Pencere): Kontak hareket sensörlerinin çoğu PIR Sensörlerdir. Korunan kapı ya da pencere açıldığında alarm tetiklenir. 

Hayvan  Algılayan Sensörler: PIR Sensörler belirli hayvanlar için çalışmayacak biçimde ayarlanabilir. Ancak yanlış alarmlara mahal vermemek adına çift teknoloji sensörlerin birlikte kullanılması ile hayvan hareketlerinin alarm sisteminin dışına çıkarılması daha kullanışlı olacaktır. 

Video Hareket Sensörleri: İleri sisnyal işlemeyle kameralarla birlikte çalışırlar. Kameraların bu hareket sensörleriyle kontrol edilmesiyle yüzlerce saat yerine yalnızca hareket olduğunda kayıt yapılarak hafıza depolama birimlerinden tasarruf sağlanır.