Hedef Kitle Analizi Yapmak için bunları bilmek gerekiyor!

Hedef Kitle Analizi Yapmak için bunları bilmek gerekiyor!

26 Ağustos 2017 1 Yazar: Bülent Keskin

Hedef kitle analizi konusunu Linkedin‘de yayınlanan makalede Hedef Kitle Analizi neden önemlidir? Hedef Kitle Analizinin Kullanılması ve gezi dergisinde makale yayınlayacak herhangi bir elektromekanik şefinin vaka incelemesi örneği üzerinden detaylandırmıştık. Bu yazıya link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda da hedef kitle analizinin kurumların etkili bir strateji oluşturularak başarıya ulaşması için oldukça önemli olduğuna değinmiştik. Bu yazıda da sorulması gereken soruları beliryerek detaylandıralım.

Hedef Kitle Analizi Yapmak

Aslında temel birkaç soruyla tamamlanacak bu analiz ile hedef kitle kolaylıkla tespit edilebilir ve sonrasında da onlara en uygun yollarla ulaşılabilir. Tabi bu size kalmış ..

Hedef Kitle Analizi için temel Sorular

Hedef Kitle Analizi için Kim?, Neden?, Nerede? ve Nasıl soruları bu analizinin başlangıç noktası olmalıdır.

Haydi başlayalım!

Kim? Hedef Kitle Analizinde ilk soru “hedef kim?” dir.

O filmi kim izleyecek? O kitabı kim okuyacak ya da o ürünü kim alacak? Onlar yaşlı mı yoksa genç mi? Kadın, erkek ya da bekârlar mı? Yüksek gelir grubundalar mı? Geniş bir kitlenin mi yoksa daha spesifik bir grubun içindeler mi?

Hedef Kitle hakkındaki bu temel sorular ürün, marka ya da hizmet için hedef kitleyi belirleyecek temel cevaplar içerir.

Neden? İkinci olarak sorulması gereken soru ise pazarın ürün, marka ya da hizmete neden ihtiyaç duyacağıdır. Kitlenin neyi aradığı, istediği, beklediği ya da ihtiyaç duyduğunun araştırılması bize çok özel bilgiler sunar. Hedef kitlenin istek ve ihtiyaçlarının karşılaması hususunda bu soruların cevaplanması oldukça önemlidir.

Nerede? Kim ya da neden sorularının cevaplanmasından sonra sorulması gereken soru ise hedef kitle nerede?’dir. Ancak bu sorunun cevaplanmasından sonra hedef kitleye nasıl ulaşılacağı ve en etkin mesajın nasıl verileceği belirlenebilir.

Nasıl? Hedef kitleye nasıl ulaşılacağı aslında kim? Neden? Ve Nerede? Sorularına cevap bulunduktan sonra belirlenebilir. Belki onlara en etkin biçimde web sitemiz üzerinden ulaşabiliriz ya da sosyal medya onlara ulaşmamız için en etkin yoldur..

Hedef kitle analizindeki soruları detaylandırdığım örnek forma link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlarını benim için önemlidir. Yorum bırakmayı unutmayın!

Mutlu Günler 🙂