Kamera Sistemleri ve Kamera Sistemi Seçerken Dikkat edilmesi Gerekenler

Kamera Sistemleri ve Kamera Sistemi Seçerken Dikkat edilmesi Gerekenler

23 Aralık 2019 0 Yazar: admin

Kamera Sistemleri ev ve iş ortamlarımızda güvenliğin sağlanması noktasında  kullanılan en yaygın sistemlerdir. Bu sistemler birkaç kameradan oluşan en basit kamera sisteminden çok daha komplike, harekete ve diğer çevresel etmenlere duyarlı kamera ve sensörlerle desteklenmiş en kapsamlı sistemlere kadar birçok özellik ve cihazı bünyesinde barındırabilir. Bu bakımdan bu sistemlerin kurulumunda ihtiyaçların belirlenerek buna uygun ünite ve cihazların seçimi zaman ve maliyet açısından önem kazanmaktadır.

Kamera güvenlik sistemleri, artan güvenlik ihtiyacıyla paralel biçimde artık gündelik hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Tüm dünyada güvenliğin önemi sürekli artması elektronik güvenlik sistemleri özelinde özellikle kamera sistemlerinin de gelişmesine yön vermiştir. 

Ev güvenliğinden fabrikalar, hastaneler, üniversiteler, devlet dairelerine kadar istenmeyen ziyaretçilerin kimliğini tespit etmek, hırsızlığa karşı korunmak, bina ve park alanlarında güvenliği sağlamak için kamera güvenlik sistemleri kullanmaktadır. 

Güvenlik kameraları, ihtiyacımıza göre oldukça farklı çözümler sunmaktadır. Örneğin Amerika’dan Türkiye’deki evimizi ya da iş yerimizi canlı olarak izleyebileceğimiz gibi, kayıt sistemleri ile istediğimiz zamana yapacağımız geçişlerle kameralarımızı istediğimiz zaman istediğimiz yerden izlemek mümkündür. 

Kamera sistemi kurulumunun mevcut ağlar üzerinden izlenmesi kamera güvenlik sisteminin kullanımını artırırırken, sistemi daha fonksiyonel hale getirir. 

Kamera Sistemi Seçerken Dikkat edilmesi Gereken hususlar

CCTV (Kapalı Devre Kamera Sistemleri) içerisinde yer alan tüm kameralar, tek bir izleme sistemine bağlı olarak çalışırlar. Kamera Güvenlik sistemlerinin popülaritelerindeki artış ve güvenlik konusunda getirdikleri avantajlar nedeniyle , kamera sistemi sahipleri evlerini, işyerlerini ve değerli varlıklarının güvenliği için bu sistemleri tercih ediyorlar. Şimdi esas konumuza geri dönerek kamera sistemlerini satın alırken dikkat etmeniz gereken noktalara göz atalım.

  1. İhtiyaçlarınızı belirleyin. İhtiyacınız genel anlamda evinize, işyerinize gelen gidenleri izlemek mi? Bu kişilerle ilgili detayları görebilecek düzeyde bir izleme sistemi mi istiyorsunuz? İhtiyacınız bina içi güvenlik sistemi mi ve/veya bina dışı güvenlik sistemleri ve kameralarına da ihtiyaç duyuyormusunuz? 1,2,8 ya da 16 kameralı bir sistememi ihtiyacınız var?  Bütçeniz nedir?

2. Kamera tipinizi seçin. Aşağıdaki kamera tiplerinden hangisi sizin için daha uygun siz karar verin. 

Kablolu: Günümüzde en çok kullanılan kamera çeşitleridir. Kameralar kayıt cihazı ile kablolar aracılığıyla iletişim sağlar.

Kablosuz: Sağladıkları maliyet etkin çözümlerle giderek daha da yaygın biçimde kullanılmaktadırlar. Gelişen teknoloji ile özellikle son dönemde çıkan kabosuz kameralar güvenlik, girişimden etkilenmeme vb. teknik nedenler ve daha kaliteli görüntü kaliteleri ile tercih edilmektedir. 

IP Kameralar: IP (Internet protocol), ya da ağ kameraları olarak bilinen bu kameralar da 3. Bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu kameralar ağa bir ağ cihazı biçiminde bağlanırlar. IP Kameralar, internet üzerinden görüntü izleme olanağı ile öne çıkmaktadırlar. Bu kameraların büyük çoğun, NVR cihazına ya da bilgisayarınıza direk olarak görüntü kaydetme özelliğine sahiptir.

Kamera Sistemleri

3. Kamera görüntü çipinin tipi ve kalitesi. Kameralar CMOS ya da CCD çipler kullanır. CMOS çiplerin kullanıldığı kameralar daha ekonomik olmakla birlikte görüntü kaliteleri bakımından istenileni vermeyebilirler. Görüntü kalitesinin yüksek olduğu kameralar için, CCD çipler kullanılmaktadır. CCD çipler de kendi aralarında genel olarak 1/4″, 1/3″ ya da 1/2″ olarak sınıflandırılırlar. Oran büyüdükçe görüntü kalitesi ve kameranın fiyatı da artmakla birlikte, günümüzde üretilen 1/4″ ya da 1/3″ çipli kameralar eski kamera sistemlerinde kullanılan 1/3″ – 1/2″ çipli kameralar kadar iyi görüntü sağlamaktadır.

4. Siyah-Beyaz ya da renkli görüntü. Eğer kameralarınızı, aydınlatmanın yetersiz ya da az olduğu bir ortamda kullanacaksanız siyah-beyaz kameraları kullanmanız daha doğru bir tercih olabilir. Aydınlatmanın yeterli olduğu, -genellikle iç ortamlar için önerilse de- tüm ortamlarda renkli kamera sistemlerini kullanabilirsiniz. Günümüzde, gelişen teknoloji ile birlikte gelişen teknik yönleri ile renkli görüntülü kamera sistemleri hemen hemen tüm ortamlarda daha sık tercih edilmektedir. 

5. Işık seviyesini anlama: Kamera sistemleri açısından en önemli değişkenlerden birisidir. Lux ile ölçülen aydınlatma seviyesinde Kameradan görüntü alınabilecek minimum ortam ışığını belirler. Daha düşük seviyeler daha kaliteli görüntü anlamına gelir. 

6. Çözünürlüğü anlama: Daha yüksek çözünürlük daha net görüntü kalitesini ifade eder. Analog sistemde 420, 480, 540, 600 TVL vb. biçimde ifade edilir. Dijital – IP tabanlı sistemlerde ise çözünürlük HD(1280×720 ), D1(720×576), VGA(640×480), 4CIF(704×576), CIF(325×288), QCIF(176×144) şeklinde ifade edilir.Değerler arttıkça görüntü kaliteleri de artar.  

7. Monitör seçiminizi, kamera sisteminizin çözünürlüğü ile örtüşecek biçimde yapın. 

8. Kayıt cihazı seçimi: Depolama alanını kendi içinde barındıran DVR cihazlar, gelişen kamera sistemleri de düşünüldüğünde sizin için en iyi çözüm olacaktır. 

Kamera Sistemleri Depolama Ve Bant Genişliği Hesabı

Kamera sistemlerinde depolama ve bant genişliğini etkileyen hususlardan biri FPS’dir. FPS, saniyede alınan resim anlamına gelir.

Aynı boyuttaki sabit disk için, kayıt süresi FPS ile ters orantılıdır. Fps değerinin düşük olması, kaydedilen görüntüdeki resim sayısının düşmesi ve kaydedilen görüntünün gerçek zamanlı olmaması anlamına gelir . Kayıt cihazında Fps değeri düşürülerek kayıt boyutu düşürülür ve sabit diske daha uzun süre kayıt imkanı sağlanır.

Kamera sisteminde kayıt süresi kapasitesini DVR cihazının kayıt biçimlerine göre ayarlanabilir. DVR cihazı sürekli kayıt, harekete duyarlı kayıt, alarma göre kayıt seçeneklerine göre kayıt yapabilir. Sürekli kayıtta ayarlı kanal sayısı kayıt kapasitesine göre kayıt alınır. Harekete duyarlı kayıtta kamera görüntüsünde değişim varsa kayıt yapılırken, görüntüde değişim yoksa kayıt yapılmaz. Alarma göre kayıt seçeneği ise kayıt cihazının alarm girişlerine göre kayıt yapılmaya başlanır. Bu yöntemde harekete duyarlı kayıt seçeneğinde olduğu gibi sürekli kayıt yapmaz.

Çözünürlük

Çözünürlük kayıt süresini etkileyen diğer bir faktördür. Teknolojinin ilerlemesiyle çözünürlükte kamera sistemlerinde sürekli artmıştır. Standart olarak kayıt cihazlarında kullanılan sistemlerde CIF (352×288), HalfD1(720×288) ve D1 (720×576)çözünürlükler kullanılmaktadır. Analog kameralar yerine hızla gelişmekte olan IP (ağ üzerinden iletişim kurulan) kameralar megepiksel (1280 x 960 ve üzerinde) çözünürlükte üretilmektedir. Ayrıca kayıt cihazları H.264, MPEG-4 kodlayıcı ile görüntü sıkıştırması ile kayıt yaparlar. Sıkıştırma kodlayıcı türü de kayıt kapasitesini etkileyen diğer bir faktördür.

Video Kayıt Kapasitesi (GB) (MJPEG) = Resim Boyutu (KB) x Resim Sayısı (fps) x Kamera Sayısı x Kayıt Süresi (Gün) x 24 x 60 x 60 x Görüntüdeki Hareket Oranı (%)/100 x 1 / 1024 / 1024

Video Kayıt Kapasitesi (GB) (MPEG-4/H.264) = Video Bant Genişliği (Mb/s) x Kamera Sayısı x Kayıt Süresi (Gün) x 24 x 60 x 60 x Görüntüdeki Hareket Oranı (%)/100 x 1 / 1024

Video kayıt kapasitesi, yukarıdaki formül ile hesaplanan değerin en az %20 fazlası olarak alınmalıdır. Video kayıt kapasitesi hesaplanırken, eğer disk ünitesinde RAID- 5 veri koruması uygulanırsa disklerden bir tanesinin veri koruması için kullanılacağı ve toplam video kayıt kapasitesinin toplam disk sayısından bir eksik sayıdaki disklerin toplam kapasitesi kadar olacağı göz önüne alınmalıdır. Ses kaydı ve görüntü analizi için meta veri kaydı için gerekli disk alanı da hesaba katılmalıdır.

Uygun bant genişliği; Kamera sayısına, kayıt süresine, FPS’e, görüntü çözünürlüğüne, video sıkıştırma tipine ve ortama göre değişmektedir.