SEO Nedir? SEO Nasıl yapılır?

SEO Nedir? SEO Nasıl yapılır?

19 Haziran 2019 1 Yazar: Bülent Keskin

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, Web sitelerinin arama motorlarında derecelendirilmesi ve daha geniş kitlelere ulaşması amacıyla web site görünürlüğü ve trafiğini arttırmayı hedefleyen bir tekniktir.

Dijitalleşen Dünya’da artık her bilgiye internet yoluyla ulaşılıyor. Kullanıcılar tarafında ise Arama motorları sorgulamalarında ulaşılan sonuçlar kesin ve güvenilir bilgiler olarak algılanmakta ve bu sebepledir ki Seo çalışmaları da oldukça önemli bir yer tutmaya başlamıştır.

Doğru seçilmiş anahtar kelimeler, düzenli yapılmış bir Seo çalışması blog ya da web sitenizin arama motoru sorgularında üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır. Yapılan Seo ile ilk sırada yer almanız size müşteri potansiyelinizde oluşacak bir artış olarak yansıyacaktır. 

SEO konusunda en önemli konulardan birisi web sitesinin sahip olduğu içeriklerdir. Bu noktada ise SEO uyumlu içerik ya da makale yazımı önemlidir. Makaleyi SEO konusunda etkili kılan ise ilgi çekici ve okuması kolay biçimde hazırlanmasıdır. Anahtar kelimelerin ve kelime gruplarının yazı içerisinde doğru biçimde kullanımı ve yapılan linklemeler sayfaların okunurluğunu da bir hayli arttıracaktır.

SEO Nedir?
Seo nedir?

SEO Uyumlu İçerik Hazırlama

Makale iyi yazılmış, etkileşim yaratan ve bilgilendirici olmalı, özel bir konu üzerinde farklı bir bakış açısı sunmalıdır. Yazının başında sunulan yararlı bilgilerle okuyucuların yazıyı okuma istekleri sürdürülmelidir. Özetle yazınız kullanışlı, eğlenceli, ya da değerli olmalıdır.

Kaliteli içeriğe sahip iyi yazılmış bir makale, daha fazla okuyucuyunun sitenizi ziyaret etmesini dolayısıyla daha fazla trafik çekmenizi sağlayacaktır. Bu ise belki uzun vadeli bir sonuç olarak web sitenizi reklam verenler tarafından da reklam vermeleri konusunda cazip kılacaktır. 

Google arama motoru, seo çalışması anlamında bloglara ve makalelere büyük önem vermektedir.  Bu ise yazılan makalenin başlığında anahtar kelimelerin doğru kullanımını daha da önemli kılar.

Adım Adım SEO nedir?

Anahtar Kelimeler

 • Yazınızın için anahtar sözcük ve anahtar kelimelerin bir listesini yapın. Anahtar kelimeleriniz veya anahtar kelime öbekleriniz, insanların bir konu hakkında bilgi aramak için kullanacağı kelime veya kelime öbeklerini içermelidir. 
 • Anahtar kelime ve anahtar kelime öbekleri, arama motorlarının internet üzerindeki tüm sitelere gönderdikleri “örümcekler,” ile kaydedilir. Örümcekler web sayfalarını tarar ve içerik ve içerik kalitesi bakımında bunları analiz ederler. Bu yolla da bir sayfanın konusunun ne olduğunu; her bir anahtar kelime veya kelime öbeğinin sayfada kaç defa kullanıldığını, sayfanın dilbilgisi açısından doğru olup olmadığını, sayfaya gelen ve giden köprü tiplerinin nasıl kullanıldığını değerlendirerek belirlerler. Köprüler, konuyla alakalı olarak diğer sayfalara verilen linklerdir.
SEO Nasıl Yapılır?

İçerik

 • Hiçbir imla hatası yapmadığınızdan ve dilbilgisi bakımından doğru olduğundan emin olun. 
 • Yazınıza bir başlık verin. 
 • Kısa paragraflar ve alt başlıklarla yazıyı bölün. Bu, okuyucular tarafından yazının okunmasını kolaylaştıracak, okunurluğu ve sitede kalma süresini de etkileyecek ve bu da Google sıralaması için çok yararlı olacaktır. 
 • Tercihen ilk cümlede, mümkün olduğunca makalenin ilk bölümlerinde en önemli anahtar kelimeleri ve anahtar kelime öbeklerini kullanın.
 • Anahtar kelimeleri gereğinden fazla kullanmayın. Makalenin doğal okuma ritminde metin boyunca anahtar kelimerinizi doğal biçimde serpiştirin. Çoğu kaynakta önerilen Anahtar kelime yoğunluğu % 1-3 olarak belirtilmektedir. Çok fazla anahtar kelimenin içerik içerisinde kullanımı, Google arama motoru tarafından olumsuz biçimde değerlendirilecektir. 
 • Başlık ve alt başlıklar en önemli anahtar kelimeleri veya anahtar kelime öbeklerini içermelidir.
 • Metinde anahtar kelimelerin kalın veya italik kullanımı SEO çalışması açısından yararlı olacaktır.
 • Başlğın anahtar kelimeyi içerdiği varsayımıyla, makalenin ilk cümlesi de bu ana anahtar kelimeyi içermelidir. Bunu kolaylaştırmak için, bir soru ile yazınıza başlamayı deneyebilirsiniz. Anahtar kelime zaten cümlede bulunuyorsa, tüm yapmanız gereken bunu kalın “BOLD” olarak işaretlemenizdir. Bu anahtar kelimeyi vurgulayacak ve SEO Çalışması için de Google algoritması üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. 
 • İlk cümlede yapıldığını gibi, anahtar kelimenin son cümle de vurgulanması yararlı olacaktır.

Köprüler

Köprüler, konuyla alakalı başka bir web sayfasına bağlantılar verir. Bir kelime veya kelime öbeğini vurgulamak için bağlamak istediğiniz web site linkini yazınıza ekleyebilirsiniz. Köprülerinizin konuyla alakalı ve kolay navigasyon sunan kaliteli bir web sitesine olduğundan emin olun.

İçeriği Yaymak

Çok kaliteli bir makale yazsanız bile bunu Dünya’ya bildirmeniz gerekir . Basitçe , Facebook, Twitter ya da Tumblr üzerinden bu yeni makalenizi paylaşabilir ve bunun da yeniden paylaşılmasını teşvik edebilirsiniz.

İçeriğinizin paylaşılmasını kolaylaştırın. İçeriklerinize ulaşılabiliniriği arttırmanız, bunların daha fazla kullanıcı tarafından okunmasını, daha fazla trafik kazanmanızı ve böylece web sitenizin bu SEO uyumlu makale ya da makaleler ile daha iyi biçimde derecelendirilmesini sağlayacaktır.

En temel haliyle SEO Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Daha sonraki yazılarımızda SEO konusunda daha detaylı bilgilerle buluşmak üzere..