SEO Yaptırmak nedir  ki?

SEO Yaptırmak nedir ki?

5 Ağustos 2019 Kapalı Yazar: Bülent Keskin

SEO Yaptırmak nedir ki? yazımızla SEO Nedir? SEO Nasıl yapılır? konusunu biraz daha açmadan önce bu yazımızı da okumanızı böylece önermiş olalım.

Seo nedir, seo nasıl yapılır diye merak edenleriniz vardır. Seo, Search Engine Optimization (arama motoru optimizasyonu) kelimelerinin ilk harflerinin birleşimi olan SEO kısaltması ile bilinmekle birlikte, teknik anlamda web sitelerinin arama motorları algoritmalarına göre yapılacak düzenlemelerle, arama motoru sorgularında iyi biçimde derecelendirilebilmesi için yapılan çalışmalardır.

SEO’yla ilgili şunu söylemeliyiz ki, Arama motoru optimizasyonu yani SEO, şirketlerin dijital pazarlama stratejileri için sadece bir başlangıç noktasıdır ve tek bir standartla açıklanamaz. SEO’nun başarısı, şirketiniz ve içinde bulunulan sektörün özel istek ve ihtiyaçlarını değerlendirmeyi gerektirir. SEO ile arama motorlarında yapılacak ilgili sorgularda web sitenizin trafiklerinde artış sağlanırken, bunun müşterilerinizi etkileyerek size salt satış olarak geri dönmesi anlamına gelmeyeceğini anlamak önemlidir.

SEO nasıl yapılır?

SEO hizmetinin başarısı için öncelikle web site tasarımının seo’ya uygun olması, görsel anlamda zengin ve orjinal içeriklere sahip olması gerekir. Sitenin hızlı taranması, arama motorlarına kayıt edilmesi, seo araçları ve tekniklerinin doğru kullanılması, üst sıralara çıkmayı sağlayacaktır. Google kendi içinde kurduğu algoritma ile web sitelerini bir sıraya koymaktadır. Bazıları hızla ilerlerken diğer web sitelerinin arama motorlarında alt sayfalara düştüğünü görürsünüz.

Seo süreçlerinde web sitesi ve markanın dijital ortamlardaki mevcut durumu bir bütün içerisinde analiz edilmelidir. Bu süreçte rakip firmaların da incelenmesi, kullanılacak uygun seo araçlarının belirlenmesi gereklidir. Hedef kitleniz belirlenmeli, anahtar kelime analizleri yapılmalıdır.

Seo nedir?
Seo nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu SEO yaptırmak için 3 neden?

SEO önemli bir dijital pazarlama aracıdır. Çünkü;

  1. Dijitalleşen Dünya’da artık her bilgiye internet yoluyla ulaşılıyor. Dolayısıyla markanıza da..
  2. Arama motorları sorgulamalarında ulaşılan sonuçlar müşteri kitlesi tarafından kesin ve güvenilir bilgiler olarak algılanmakta. Müşteriler tarafından arama sorgularında İlk sıralarda çıkan markalar daha profesyonel olarak düşünülüyor.
  3. Müşteriler artık bir ürün almadan önce bunu önce internette araştırıyor ve alım kararında da internette ulaştığı web siteleri önemli bir yer tutuyor.

Aslında bu 3 temel sebep nedeniyle Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları markaların pazarlama faaliyetlerinde de halihazırda oldukça önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Doğru seçilmiş anahtar kelimeler, düzenli yapılmış Seo çalışması, web sitenizin arama motoru sorgularında ilk sırada çıkmasını sağlayacaktır. Yapılan Seo çalışması sonucu ilk sırada yer almanız size müşteri artışı olarak geri dönecek, bu sayede müşteri potansiyelinizde oluşacak bir artışla, satışlarınızda da artış yaşayabileceksiniz.

Sonuç olarak arama motoru optimizasyonu Seo size hiçbir reklam modelinin getirmediği kadar büyük bir geri dönüş getirebilir.