Tel Çit Sistemleri Özellikleri, Çeşitleri ve Telçit Kullanım alanları

Tel Çit Sistemleri Özellikleri, Çeşitleri ve Telçit Kullanım alanları

16 Ağustos 2019 0 Yazar: admin

İlk defa 1844 yılında İngiltere’de üretilen tel çit sistemleri imalatında zigzakların oluşturulması için dönemin bez dokuma makine ve teknikleri kullanılmıştır. 1891 yılında bir Amerikan şirketi , Belçika’dan ithal ettiği bağlantı makineleri ile hem kendi tel çit sistemlerini üretmeye başlamış hem de günümüzde de kullanılan ek sistemini geliştirmiştir. 1900’lerin başında PVC teknolojilerindeki gelişme ile de günümüzde farklı kullanım alanları için farklı özelliklere sahip pek çok tel çit çeşiti ortaya çıkmıştır.

Tel Çit Sistemleri Özellikleri

Tel çit sistemleri alırken, farklı kullanım alanları için ele alınması gereken pek çok faktör bulunmaktadır. Ancak bunlardan en önemlisi özellikle tel çitin kullanım ihtiyacına göre “dayanıklı malzemeden” seçilmesidir.

Tel çit sistemi seçilirken maliyetlerin artmaması adına, daha önce belirttiğimiz gibi kullanılacak alana uygun tür ve boyutta seçilmesi önemlidir. Gereğinden kalın Tel çaplarının seçimi maliyetleri arttırırken, düşük tel çaplı ürünlerin seçimi de dayanım noktasında daha kısa ömürlü olabilecektir.

Bağlantı malzemeleri genellikle paslanmaz çelikten imal edilir. Paslanmaz çelik, krom oksit kullanımıyla çevresel etkenlere karşı daha dayanımlı hale getirilir. Malzemelere yapılan giydirme işlemiyle de tel çit sistemlerine daha esnek kullanım imkanları kazandırılır. Paslanmaz çeliğe alternatif olarak Alüminyum malzeme kullanımını da görmekle beraber, alüminyum malzemenin dayanımının çeliğe göre düşük ancak yeniden taşınarak başka yerlerde kulanımının kolay olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Özet olarak Keşif ile hangi ebatlarda, hangi sayıda ve ne tür malzemelerin kullanılacağı konusunda ihtiyaçlarınızı belirleyebilir, bütçe planınıza uygun özellik ve ebatlarda tel çit sistemine karar verebilirsiniz. Paslanma, kırılma, renk, dayanıklılık, kalite gibi özellikleri göz önünde bulundurarak hareket edilmesi doğru seçimin yapılmasında maliyet etkin çözümler sunacaktır.

Tel çit sistemi için, Güvenliği ön planda tutan uygulamalar mı ya da estetik özelikleri mi sizin için daha önemli?
Tel Çit Çeşitleri

Tel Çit Sistemleri Çeşitleri

Tel çit seçimiyle ilgili genel konulara değindikten sonra gelin hangi telçit sistemini seçmeniz gerektiğine aşağıdaki bazı telçit çeşitlerini anlattıktan sonra siz karar verin.

Jiletli Teller

Jiletli teller yaygın biçimde kullanılan güvenlik uygulamalarıdır. Dikenli tellerden farklı olarak bu tel kenarlarında çelik bantla yapılmış keskin bıçakların olmasıdır. Jiletli teller merkezinde dayanımlı tel kordonların üzerine makineler tarafından kıvrılarak bantlanan jiletlerden imal edilirler. Jiletli telleri, el aletleri kullanarak kesmek son derece zordur. Dikenler kavrayıcı ve yaralayıcı özelliğe sahipken, güçlendirilmiş çelik kullanımı ile kırılma ve eğilmeye karşı dayanımlıdır. Jiletli teller, güvenliğin en üst noktada önem arz ettiği yerlerde kullanılırlar.

Dikenli Teller

Dikenli teller, tel çit merkez kolu boyunca düzenli aralıklarla devam eden keskin kenar ya da sivri dikenlerin kullanılması suretiyle imal edilir. Dünya genelinde kullanılan kurulumu kolay ve ucuz bu teller, özel alanların sınırlarında direkler vasıtasıyla zemine kurulabilmekle birlikte, duvarların üzerinde geçişleri engelleyici biçimde de kullanılırlar. Ayrıca, özellikle hayvan çiftliklerinde dışarıdan girişler kadar hayvanların dışarıya çıkışlarını engellemek için de kullanılmaktadır. Bir hayvan ya da istenmeyen bir misafirin dikenli teller üzerinden geçmeye çalışması, büyük olasılıkla yaralanması ile sonuçlanacaktır.

Jiletli Tel ve Dikenli Tellerin Karşılaştırılması

Jiletli teller, dikenli tellere göre daha yaralayıcı olmaları nedeniyle tercih edilirler. Jiletli tel sistemlerinin kurulumu, gerek kullanılan malzemenin yaralayıcı özelliği, gerekse uygulanmaları bakımından deneyim ve ustalık ister. Dikenli teller ise jiletli tellerin kurulumuna göre orta dereceli ustalık gerektirir. Kurulum süreleri kısa, bakımları kolaydır.

Kurulum sırasında standartlara uygun biçimde uygulanan dikenli tellerin yıpranma süreleri uzundur. Eğer kurulumları düzgün biçimde yapılmışsa bakımları da bir o kadar kolay olacaktır. Bununla birlikte, esnek olmamaları ve statik yapıları nedeniyle jiletli tellerin bakımları da dikenli tellere göre biraz daha zordur.

Aslına bakarsanız tüm tel çit sistemlerinde olduğu gibi bu 2 sisteminde tercih edilmesinde öncelikli kriter, ihtiyaç gerekliliklerin belirlenmesi olmalıdır. Orta dereceli güvenlik ihtiyacı için, örneğin çiftliklerin etrafında dikenli teller tercih edilebilirken, askeri alanlarda jiletli tel ya da daha fazla güvenlik gereksinimde de hem jiletli tel hem de dikenli telin beraber kullanımı uygulanabilir.

Telçit Sistemleri Seçimi

Tel Örgü Sistemleri

Farklı alanlarda kullanılabilen tel örgü sistemleri, kullanım alanına bağlı olarak şekil ve fiyat konusunda farklılık göstermektedir. Kullanım amacına göre; çit telinde tel çapı, göz aralığı, kaplama cinsi, kaplama kalınlığı, tel kalınlığı gibi özelliklerin seçimi önemlidir.

 • Telin cinsi galvaniz ise; çinko kaplama miktarı (gr/m²) kaplama şekli (sıcak daldırma galvaniz / elektro galvaniz) kontrol edilmelidir. Piyasada değişik isimlerle de anılan galvanizli teller (kafes tel, fens teli, tel çit, örgü teli, bahçe çiti, helezon tel vb. ) genellikle; otoyollar, gümrük depoları, limanlar, askeri alanlar, arsalar, villalar gibi güvenlik gerektiren bir çok alanda kullanılmaktadır.
 • PVC kaplı olanlarda ise; iç telin siyah mı, elektro galvaniz mi yoksa sıcak daldırma galvaniz mi olduğuna dikkat edilmesi gerekir. PVC kaplı teller kullanım açısından geniş bir alana sahiptir. PVC Kaplı tellerin tercihindeki en önemli etken korazyona karşı dayanıklı olmasıdır. Genellikle yeşil renkte ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Ani sıcaklıklara (yangın) ve UV ışınlarına karşı dayanıklıdır.
 • Dikenli tel uygulamasında telin kaç sıra olacağı, dikenli telin hat kalınlığı, kaplama cinsi ve kaplama kalınlığı sorulmalıdır. Panel telde ise; çubuk çapı, kullanılan malzemenin kalitesi, göz aralığı ve sınıfı, eğer varsa kaplamasına dikkat edilmesi gerekir.
 • Spor sahalarında da en çok kullanılan çit malzemesi örgü telidir. Saha alanın belirginliğini arttıran ve oyun oynarken topların saha dışına kaçmasını engelleyen bu teller, çok dikkatimizi çekmese de rahatlığımız ve güvenliğimiz için önemlidir. Örgü-çit teli  göz aralığının sahada yapılacak sporun amacına uygun olarak seçilmesine dikkat edilmesi gerekir. Zaman geçtikçe tellerde sarkmaların olmaması için tel çapı mümkün olduğu kadar kalın tercih edilmelidir. Böylece ürününüzü daha uzun yıllar kullanabilirsiniz.
 • Saha boyutlarında olduğu gibi çit yüksekliklerinde de dünya çapında standartlar vardır. Çit yükseklikleri oyun sahalarının kullanım amaçlarına göre farklılık göstermektedir.

Tel Çit Sistemleri kullanım alanları

 • Toplu konutlar,
 • Siteler,Villalar
 • Park ve bahçe çevreleri,
 • Askeri tesisler,
 • Fabrika, sanayi tesisleri,
 • Ülke sınırları,
 • Rafineriler, doğalgaz boru hatları, enerji merkezleri,
 • Ceza evleri,
 • Spor Sahaları, Okul bahçeleri,
 • Hayvan barınakları
 • Çit Sistemleri Uygulamaları
 • Dekoratif Çit Sistemleri
 • Dekoratif Panel Çit Sistemleri
 • Duble Panel Çit Sistemleri
 • Yüksek Güvenlik Çit Sistemleri