Trafik Yönetim Sistemleri & Trafik Kontrol Sistemleri

Trafik Yönetim Sistemleri & Trafik Kontrol Sistemleri

7 Ağustos 2017 0 Yazar: admin

Gelişen teknoloji ile birlikte kaza ve tehlikeli durumların yönetimi konusunda günümüzde giderek artan biçimde kullanılan Trafik Yönetim sistemleri, bulundukları güzergahta seyreden sürücülere verdikleri anlık bildirimlerle daha güvenli ve konforlu sürüş imkanı sunmaktadır.

Trafik kontrol sistemleri;

  • Sürücülere anlık bilgiler sunan DMS Değişken Mesajlı Trafik İşaretleri,
  • Yol hakkında uyarılar veren DTİ Değişken Trafik Bilgilendirme İşaretleri,
  • Ledli Yol Butonları (Curblight),
  • Acil Kaçış Levhaları (25 metrede bir),
  • SOS Acil Durum İstasyonları,
  • Yüksek Taşıt Algılama Sistemi (GABARİ) ve
  • Meteoroloji (Rüzgar Hız Yön, Nem, Yol Durum (Kuru-ıslak vb.), Sıcaklık, Görünürlük Sensörleri) sistemlerinden oluşur.

Trafik Yönetim Sistemleri

Genel olarak yol, hava ve trafik hakkında bilgilerin toplandığı bir merkez üzerinden yönetilen Trafik Yönetim sistemleri, Yol güzergahında bulunan sensörlerden elde edilen verileri kablolu/kablosuz haberleşme teknolojilerini kullanarak bilgilendirme sistemleri üzerinden kullanıcılara yol güzergâhına tesis edilen Değişken Mesaj ve Değişken Trafik İşaretleri aracılığıyla otomatik veya manuel olarak gönderir.

Bu sistemler aracılığıyla sürücülere yoğunluk ve trafik akışı, hava ve yol durumu algılayıcılar ile hava basıncı, nem oranı, rüzgar yönü ve hızı, görüş mesafesi, yağış tipi ve miktarı, yol sıcaklığı ve yol yüzeyindeki buzlanma ile arıza, kaza ve acil durum bilgilerini sunar.

Trafik Yönetim Sistemleri

Trafik Yönetim Sistemleri

Tünel Trafik Yönetim Sistemleri

Kapalı alan olarak sınıflandırılan tünellerde trafik kontrolü de oldukça önemlidir. Bu bakımdan Tünelde kurulacak sistemlerin tünelin uzunluğu, öngörülen trafik yoğunluğu, tüp-şerit sayısı, tünel karakteristikleri gibi faktörlerin dikkate alınarak seçilmesi oldukça önemlidir.

Trafik Yönetim Sistemi Bileşenleri

Tünellerde PLC, enerji, aydınlatma, havalandırma, CCTV Kamera, Acil Çıkış ve SOS, Yangın yönetim, Trafik Kontrol, Radyo ve Telsiz Sistemleri kullanılır ki bu sistemlerin temel dayanak noktası güvenliktir. Olası tehlike hallerinde insanların güvenli şekilde tüneli terketmesi hedeflenirken tünele yeni araç girişleri de engellenir.

Bu noktada enerji sistemlerinin sorunsuz ve kesintisiz enerji sunması oldukça önemlidir. Bu sistemler olası enerji kesintilerinde tünelin tümünün enerji ihtiyacını karşılayacak jeneratörleri barındıracak şekilde dizayn edilmelidir.

Aydınlatma sistemleri uygun aydınlatma şiddetiyle ve tünele giriş ve çıkış noktalarında sürücülere görüş kalitesi sağlayacak biçimde, fren mesafelerini tünelin özelliklerine göre referans alarak  tesis edilmelidir.

Yine kamera sistemleri tünel içerisinde ölü noktalar kalmayacak şekilde ve olası tehlike anında ilgili kameraya odaklanmasına imkan vermelidir.

Yangın yönetim sistemleri, havalandırma sistemleri ve SOS ve uyarı ikaz sistemi ile bütünleşik biçimde çalışarak tünel yönetim merkezine hızlı biçimde bilgi sunmalıdır.

Daha özel biçimiyle tünel içerisinde bulunan tüm elektromekanik sistemler otomasyon ve kontrol sistemleri üzerinden SCADA uygulamaları ile etkileşim içinde çalışmalıdır. Örneğin tünellerde kurulan otomasyon ve SCADA sistemleri yangın durumunda yangının hangi noktada başladığını tespit ederek önceden yazılmış gerekli senaryoyu devreye almalıdır. Yine aydınlatmayı otomatik biçimde acil durum moduna almalı, doğru alarmları oluşturarak yetkili biçimleri bilgilendirmelidir.

SCADA SİSTEMİ

Tünel içerisinde bulunan tüm sistemlerle ilgili verilerin toplanması ve bu sistemlerden gelen verilerin daha önceden belirlenmiş senaryolara göre otomatik ya da manuel olarak çalıştırılması SCADA sistemleri ile mümkündür. Bu noktada tünel trafik yönetim sistemleri kontrol merkezi tüm SCADA sistemlerine erişim, kontrol ve yönetim yetkisine sahiptir.

SCADA sistemi konusunda değinilmesi gereken bir diğer önemli noktada bu sistemlerin yedekli biçimde çalışabilmeleridir. Hem sunucu, hem iletişim hem de enerji sistemleri olarak olası arıza hallerinde yedekli yapı devreye girerek sistemin kesintisiz biçimde çalışmasını sağlayacaktır.

Bu yapının temel yapılarından bir diğeri de PLC sistemleridir. PLC birimleri bir yandan sistem haberleşme ağına bilgi aktarırken diğer yandan da bu bilgilerin diğer PLC ve kontrol birimlerine aktarılmasını sağlarlar.