Trafo Merkezi Tasarımı ve dikkat edilmesi gereken konular

Trafo Merkezi Tasarımı ve dikkat edilmesi gereken konular

7 Nisan 2021 0 Yazar: Bülent Keskin

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu projesine başladığım ilk gün, Astaldi firması yöneticilerinin trafo binalarıyla ilgili yoğun sorularıyla başlamıştı proje benim için. Nitekim gel zaman git zaman proje tamamlandı ve yeni sulara yelken açma vakti geldiğinde de yolum Marmaray Projesi CR3 Sözleşmesi kapsamında Gebze – Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi: İnşaat, Elektromekanik Sistemler i”şine düştü ki burada da ilk karşılaştığım konu “trafo binalarında nelere dikkat etmeliyiz?” oldu.

İşte bu noktada da yazımızda bu sorularla karşılaşan meslektaşlarımızı biraz rahatlatmak adına trafo merkezi tasarımında izlenilmesi gereken adımları ve genel olarak uyulması gereken kuralları açıklayacağız. Yazının yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak yazıyı geliştirmeye yardımcı olursanız çok sevineceğimi de belirteyim.

Trafo Merkezi Tasarımı

Trafo merkezi tasarımında izlenilmesi gereken süreç

 • Gerekçe raporunun hazırlanması
 • Transformatör güç hesabının yapılması
 • Gerilim Düşümü hesaplarının yapılması
 • Kablo kesitleri ve ısınma kontrolü hesabının yapılması
 • Kısa devre hesabı
 • Kompanzasyon Hesabı
 • Keşif Özetinin hazırlanması (Yaklaşık Maliyet)
 • Vaziyet planının hazırlanması
 • AG ve OG Tek hat şemalarının hazırlanması
 • Kuvvetli akım kolon şemasının hazırlanması
 • Trafo merkezi montaj ve mimari projelerinin hazırlanması
Trafo Merkezleri

Trafo merkezi tasarımında nelere dikkat etmeliyiz?

 1. Jeneratör ve trafoların birbirinden ayrı bölmelerde olması sağlanmalıdır. Trafonun en azından ayrılmış bir bölmede olması gerekir.
 2. Trafonun, jeneratörün, ana pano ve transfer panosunun tam yerlerinin nokta atışı belirlenmiş olması gerekir.
 3. Sonra bunları birbirleri ile irtibatlayacak kablolar için kanalların yerini belirleyebiliriz. (AG panosu yüke doğru olacak.)
 4. Jeneratör varsa transfer panosu için jeneratörün yanında olmayan bir yer planlanmalıdır. (Jeneratör çalıştığında ortamı ısıtacaktır.)
 5. Jeneratörün broşürüne de bakarak sağdan soldan önden arkadan ne kadar boşluk olması gerekiyorsa yerleşim ona göre yapılmalıdır.
 6. Jeneratörler için hava girişini sağlamak amaçlı kapılarda panjur ve hacim yeterli değilse hava girişi için menfez, egsoz çıkışı için yer yapılmalıdır.
 7. Uzun ve korumasız kabloların yaratacağı olumsuz teknik ve güvenlik gerekçeleri nedeniyle kablolar kanal içine alınmalıdır. (Resimdeki gibi duvar üzerinden monte edilir.)
 8. Trafonun konulacağı odanın boyutlarının doğru planlanmalıdır. Yeterli havalandırma ve müdahale alanı seçiminde trafonun broşürüne ve ebatlarına göre hareket edilmelidir. (Havalandırma: Trafonun ısınması önlenir ve verimliliğinde artış da sağlanmış olur. Havalandırma hesabına bak.)
 9. Trafoyu besleyecek kablolar için kanal genişliği 40 derinliği 60 cm, Trafo ile ana pano arası kanal genişliği çekilecek kabloya göre 40’dan biraz geniş olabilir. Panodan yüklere gidecek kısımlar için kanal yapın(trafo binası yüklerden ayrı yerde olacak muhtemelen) Bu kanal bina dışına kadar açılmalıdır.
 10. AG panolar duvara sıfır olmamalı, kanallar buna göre açılmalıdır. (arka kısmında çalışma yapacak kadar boşluk gerekir.)
 11. OG Anahtarlama, transformatör ve AG dağıtım bölümlerinin içerisi ayrı ayrı aydınlatılacak şekilde planlanmalıdır.
 12. Transformatörün altında ve üstünde yeterli büyüklükte havalandırma açıklıkları bulunmalıdır.
 13. Transformatörler duvarlarla en az 60 cm mesafe olacak şekilde yerleştirilmelidir. Eğer transformatörün tüm boyu boyunca iki taraflı açılan kapı (kapaklar) var ise bu mesafe (hava sirkülasyonu sağlaması için) 30 cm’ye indirilebilir. 36kV’a kadar transformatörlerin en üst noktası ile tavan arasında en az 60 cm mesafe bulunmalıdır.
 14. Transformatör odalarında döşemede kademe bulunması yasaktır. Odanın iç yüzeyleri toz yapmayacak bir malzeme ile kaplanmalıdır. Tavanlara kesinlikle boya yapılmayacaktır.
 15. Transformatörlerin elektriksel bağlantıları tesadüfen temas edilmeyecek biçimde yapılacaktır.
 16. Hücre giriş çıkış menhollerinin izole edilerek toza karşı koruma altına alınması gerekir.
 17. OG hücrelerinde sonradan çekilen haberleşme vb. zayıf akım kabloları OG bölümünden uzak kenardan bir kanal içinde çekilmesi gerekmektedir. Tasarımda buna dikkat edilmelidir.