UPS Bakımı nasıl yapılır? Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Firmaları

UPS Bakımı nasıl yapılır? Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Firmaları

9 Mart 2019 1 Yazar: Bülent Keskin

UPS Bakımı ve UPS firmalarıyla ilgili genel başlıkları yazımızda bulabilirsiniz. Konuya girmeden önce kardeş bloğumuzda yer alan UPS’lerle ilgili teknik detaylara ulaşabileceğiniz UPS Nedir? Kesintisiz Güç Kaynakları neden kullanılır? ve bir önceki yazımızda yer alan UPS Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? makalelerimize bakmanızı da öneririz.

Periyodik UPS Bakımı

Tüm sistemlerde olduğu gibi UPS bakımlarının da zamanında yapılması sistemin ihtiyaç halinde doğru biçimde çalışması bakımından önemlidir. Bu ise kesintisiz güç kaynakları anlamında şebekesel ani değişimlerde ve enerji kesintisi anlarında ups’inizin sisteminizi gerektiği gibi koruduğu ve devreye girdiği şekliyle değerlendirilebilir.

Bu noktada esas dikkat çekmeye çalıştığımız konu ise aslında bakım anlaşmaları ile periyodik UPS bakımlarında neyin yapıldığı kadar buna ne ölçüde gereksinim olduğudur. Nitekim piyasa şartlarında pekçok firma UPS bakımı yaptıklarını söylese de, aslında bazı basit kontroller için her ay belirli tutarlarda ücret talep etmektedir ki bunun da kendi işletmeniz adına çok maliyet etkin olmadığını düşünmekteyiz.

Nitekim UPS’lerin sistem alarmları, ortam sıcaklıkları ve temizlikleri periyodik olarak kontrol ediliyorsa UPS bakımlarına 6 ay ya da sistemin durumuna göre 1 yıl ihtiyaç duyulmayacaktır. Yani ilk aşamada UPS kontrollerini periyodik olarak yapmalısınız.

UPS Kontrol Formu

UPS sisteminin durumuna göre günlük ya da kendi işletmemizde de uyguladığımız üzere haftalık aşağıdaki kontroller yapılmaktadır. Teknik müdürlük olarak UPS sistemlerinin de bulunduğu teknik mahallerimizi günlük kontrol ettiğimizi de belirtelim. (Aşağıda göreceğiniz maddelerin büyük kısmı cihaz üzerinden okunabilmektedir.) 

 • Günlük Mahal Kontrol Formunu kontrol edin.
 • UPS’lerin gözle kontrolünde bağlantılar hasarsız ve uygun-sağlam mı
 • Topraklama bağlımı?
 • Cihaz içi soğutma fanlarının çalışmasını kontrol ediniz.
 • UPS cihazı akım değerlerini yazın.
 • UPS cihazı voltaj değerlerini yazın.
 • UPS cihazı frekans değeri normal mi?
 • UPS cihazı akü dolabı ve akü kontrolünü yapınız.
 • UPS cihazı alarm kontrolünde herhangi bir alarm var mı?
 • UPS cihazı statik by-pass kontrolünü yapınız.
 • UPS cihazı kapasite kontrolünü yapınız.
 • Şebeke senkronizasyon kontrolü yapınız. 
 • UPS Input / Output Gerilim değerini yazınız. 
 • UPS cihazı arka mesafesi yeterli mi?

Kontrollerdeki değerleri ise mevcut Kesintisiz güç kaynağı kataloğundaki değerlerle karşılaştırarak sorun tespitinde kullanabilirsiniz. Şimdi gelin 2. aşamada UPS bakımlarını inceleyelim.

UPS Bakımı
UPS Bakımı

UPS Bakımı

UPS’leriniz günlük ya da haftalık kontrol ediliyorsa bu kontrollerde sistemin işleyişiyle ilgili temel verilere ulaşacaksınız. Ancak UPS bakımlarında bazı teknik kontrolleri de yaparak kesintisiz güç kaynaklarının ömürlerini etkileyecek olumsuz durumları da ortadan kaldırabilirsiniz.

UPS Bakımlarında genel olarak aşağıdaki kontroller yapılmaktadır.

 • Kesintisiz güç kaynağı genel temizliği, 
 • UPS kablo ve soket bağlantıları kontrolü,
 • UPS kartlarının, doğrultucu ve eviricinin işlevsellik kontrolü,
 • Statik ve Manuel by-pass’ın işlevsel kontrolleri,
 • Besleme kaynakları ve güç elemanlarının işlevsellik kontrolleri, 
 • Akülerin bağlantıları ve dengesizliğinin kontrolü. (Gerekliyse aküler dengeleme şarjına tabi tutulacak.)

UPS Firmaları ve Periyodik Bakım Anlaşmaları

Periyodik kontrollerle UPS sisteminizde bir sorunu önceden fark ederek, UPS bakımı ile de bunları önleyebileceğinizi yukarıda belirttik. Bu noktada teknikmüdürlük olarak UPS kontrollerimizi haftalık, UPS bakımlarımızı da ek bir sorunla karşılaşmamışsak yıllık yaptıpımızı belirtelim.

Peki Periyodik bakım sözleşmeleri?

Yine teknik müdürlük olarak Periyodik bakım sözleşmelerine sıcak bakmıyoruz. Öyle ki çalışan teknik bir kadromuz var ve kontrolleri periyodik yapıyoruz. Bakımla ilgii olarak da UPS garanti şartlarını bozmayacak şekilde müdahalelerde bulunuyoruz. Özetle UPS’leirmiz yeni ve periyodik bakım anlaşması bu anlamda biraz gereksiz!

Ancak risk almak istemiyorsanız da periyodik bakım anlaşması yapmanıza diyecek sözümüz de yok. Burada UPS satın alacağınız gibi Periyodik UPS bakım anlaşması için de işinizi kolaylaştıracak bazı UPS firmalarını vererek yazımızı sonlandıralım ozaman. Bu UPS firmalarını daha önce UPS’lerini kullanarak sorun yaşamadığımız ya da maliyet etkin çözümler bulduğumuz, sorun anında yardımcı olan firmalardan seçtiğimizi de belirtelim.

UPS Çeşitleri

UPS Firmaları

Periyodik bakım anlaşmalarının tedarikçi firmalarla yapılmaması durumunda malzeme temini konusunda sıkıntılar yaratabileceğini de göz önüne almanız gerekiyor. Bu durum için değerlendirmeyi de alım aşamsında yapmak daha sonra karşılaşılacak malzeme temin sürelerinin uzaması ve yüksek maliyetli onarım gibi sonuçları ortadan kaldıracaktır. 

Listeye eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz markaları iletirseniz bunları değerlendireceğimize de emin olabilirsiniz.

Mutlu Günler..