UPS Nedir? (Kesintisiz Güç Kaynağı) UPS Kullanım alanları nelerdir?

UPS Nedir? (Kesintisiz Güç Kaynağı) UPS Kullanım alanları nelerdir?

9 Mart 2019 1 Yazar: Bülent Keskin

UPS nedir sorusunun cevabına en kolay yerden yani kısaltmanın geldiği noktadan başlayalım. İngilizce Uninterruptible Power Supply kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasıdır. Bir başka değişle Kesintisiz güç kaynaklarıdır.

UPS Neden Kullanılır? Sorusuna da temel 2 nedeni göstererek cevap verebiliriz ki bunlardan birincisi sistemdeki cihazları şebekede olulabilecek ani değişikliklere veya harmoniklere karşı korumasının yanı sıra,ikinci olarak da sistemdeki kullanıcılara ani enerji kesilmesi karşısında zaman kazandırmasıdır.

UPS’ler özellikle kritik sistemlerde enerji sürekliliğinin sağlanması konusunda hayati önem taşırlar. Örneğin bir yangın anında acil durunm haberleşme sistemlerini ya da yangın sistemlerini ups’ler aracılığıyla sürekli çalışır kılabilirsiniz.

UPS nedir ne işe yarar sorusunu cevapladıktan sonar gelin konuyu  biraz daha detaylandıralım.

UPS kullanım alanları

Kesintisiz Güç Kaynakları kullanım alanları

UPS kullanım alanlarını aslında şu tesis bu tesis değil de yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi ilgili tesisteki kritik yüklerin varlığına göre sınıflandırmak daha önemlidir. Nitekim günümüz şehirlerinin giderek artan enerji talebi karşısında salt elektrik şebekesine güvenmek yatırımların olduğu kadar işletmelerin sürekliliği prensibi de göz önüne alındığında oldukçaanlamsız bir riski almak anlamına gelir.

Ancak bu noktada kritik sistemlerin bulunduğu mahalleri de genel olarak;

  • Data sistemleri,
  • Otomasyon sistemleri   
  • Tıbbi elektronik cihazlar, hastaneler
  • Hava alanları aydınlatma, trafik kontrol merkezleri               
  • Askeri radar sistemleri
  • Haberleşme sürekliliği gereken yerler,
  • Acil durum sistemleri (Aydınlatma, yangın ve haberleşme sistemleri)
  • Üretim hatları olarak sayabiliriz.
UPS Çeşitleri

Çalışma Türlerine göre Kesintisiz Güç Kaynakları- UPS Çeşitleri

UPS’lerin temel amacı yukarıda da bahsettiğimiz gibi özellikle enerji dalgalanmalarının yaşandığı ya da kesintinin olduğu anlarda sistemi koruması ve kullanıcıya zaman kazandırmasıdır. Bir başka değişle eğer daha uzun süreli enerjiihtiyacını karşılamak istiyorsanız bu ilk kurulum maliyetine olduğu kadar işletme maliyetlerine de ek yük getirerek ekonomik olmayacaktır.

UPS çalışma prensibini çıkış gerilimine göre çalışan UPS’lere göre genel olarak; UPS’in yapısında bulunan invertörün UPS türüne göre  kare, modifiye kare, adım ya da sinus dalga üreterek, Üretilen bu dalganın bir filtre aracılığıyla sinus dalgaya benzetilerek yüke verilmesi şeklinde açıklayabiliriz. 

Burada yapılan anahtarlama nedeniyle enerji kayıpları ortaya çıkar ki bu UPS’in verimliliğini etkiler.

Kesintisiz Güç Kaynaklarını çalışma prensibine göre Offline, line interactive, Online ve çıkış gerilimlerine göre çalışan sistemler olarak 4 başlıkta inceleyebiliriz.

Offline sistemler sadece enerji kesintisi anında devreye girerek enerji sürekliliğini sağlarken şebekedeki dalgalanmalara karşı sistemi korumazlar.

Line interactive UPS’ler ilgili yükleri şebekeden beslerken şebekedeki olumsuz durumlarda devreye girerek sistemi korurlar.

Online UPS ne demek?

Online UPS’ler ile ilgili yükler şebekeden tamamen izole edilerek çalıştırılır. Aküler şebekeden beslenir ve buradan alınan enerji sisteme verilir. 

Kesintisiz Güç Kaynağında Aküler

UPS’lerde kurşunlu sulu, kurşunlu kuru ve Ni-Cd aküler kullanılmaktadır. BUnlardan kurşunlu aküler hem verimlilik hem de özellikle sulu tipleri insan sağlığı  ve çevreye verdikleri zararlar nedeniyle özelilkle son yıllarda tercih edilmemektedir. 

Ni-Cd aküler ise hem hızlı şarj-deşarj özellikleri, ömürleri ve bakımgerektirmemeri nedeniyle tercih edilirler. Ancak her pilde olduğu gibi toprakla temasları çevreye-doğaya zarar verir.

UPS Kesintisiz güç kaynaklarıyla ilgili UPS Seçimi nasıl yapılmalıdır? , UPS Bakımı ve Kesintisiz Güç Kaynağı Firmaları ve UPS Nedir? Kesintisiz Güç Kaynakları neden kullanılır? yazılarımıza da linkler üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mutlu Günler.