Web Sitesi: Online Müşteri Temsilcisi

Web Sitesi: Online Müşteri Temsilcisi

2 Kasım 2019 0 Yazar: admin

Web sitesi sizin internetteki müşteri temsilcinizdir. Öyle bir müşteri temsilcisidir ki siz onu bir kere işe aldığınızda siz ondan vazgeçene kadar o sizden vazgeçmez, kadirşinasdır. Güveninizi karşılıksız bırakmamak için 7/24 görevinin başındadır. Sizin ona verdiğiniz değer ölçüsünde diğer markaların web sitelerini geçmek için elinden geleni yapar. Rakiplerine karşı müthiş bir rekabet içerisindedir. Siz ona müşteriler ile arasındaki üslubu nasıl tutması gerektiğini bir kere söylersiniz, o yüzünüzü asla kara çıkarmaz.

Peki bu “iyi” müşteri temsilcisini işe alım kriterleri nasıl olmalı?

Web Siteniz nasıl olmalıdır?

 • Müşteri odaklı, dijital ilişkilerde başarılı,
 • Müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde analiz edip, yönlendirme becerisine sahip,
 • Yazılı iletişim becerisi yüksek, Teknolojiyi takip eden, yenilikçi,
 • Şirket ürün ve hizmetleri konusunda tecrübeli,
 • Diksiyonu düzgün, iletişim ve ikna kabiliyeti yüksek,
 • Yoğun ve esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek,
 • Diğer dijital ortamlarla uyumlu,
 • Tercihen yabancı dil bilgisine sahip,
 • SEO yetenekleri gelişmiş,
 • Prezantabl.

Web Sitesi Özellikleri

İş Tanımı: Günün her saatinde kendisine gelen müşterileri, Markanın genel stratejisi ve pazarlama hedefleri doğrultusunda karşılamalı, müşterileri ilgili bölüme en hızlı biçimde yönlendirmelidir. Pazarlamanın doğası gereği sade bir konuşma üslubuna sahip ve kolay ulaşılabilir olmalıdır. Görevi gereği daima prezantabl olmalı, çok renkli kıyafetlerle işe gelmemelidir. Kendisini sürekli güncel tutmalı, ürün ve hizmetlerle ilgili makaleler yazmalı ve bunu paylaşmalıdır.

Sosyal Medya Yönetimi: Markanın sosyal medya departmanı ile iletişimini güçlü tutmalıdır. Sosyal Medya departmanından gelen veriler doğrultusunda hedef kitle analizi, rakip analizi ve ilgili diğer analiz güncellemelerini yapmalıdır. Sosyal Medya verileri o kadar önemli olabilmektedir ki müşteri segmentasyonu konusunda da bu veriler kendisine yol gösterici olacaktır. Özetle sosyal medya ile yaratacağı sinerji, markanın pazarlama faaliyetlerine güç katacaktır.

Ayrıca aday, Katılacağı seo eğitimlerine uyum sağlayarak, bunun kendisine rekabet gücü katacağı bilincinde olmalıdır. Seo’ya uyum konusu doğuştan gelen bir yetenektir, maalesef sonradan kazanılamaz.

Web tasarımı; bir ürünün veya hizmetin tanıtım faaliyetlerinin gerçekleşmesi amacı ile yapılan interaktif çalışmaların tümüdür. Web tasarım ile internetin görünen yüzü oluşur.

Web Sitesi
Web Tasarım

Web Sitesi-Tasarımı Yaptıracaklar Buraya!

Günümüzde internet, web tasarımı sayesinde bilgi ve paylaşımın en etkili mecralarından biri haline gelmiştir. Oluşturulan web siteleri ile kurum veya şahıslar 24 saat ulaşılabilir tanıtım ve ulaşım olanağına sahiptir. Başka iletişim olanaklarına göre daha etkili ve ucuz olması da büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Web sitesinin amacının, kurumun genel stratejisini, pazarlama hedeflerini, geliştirme, araştırma işlevlerinin destekleyici nitelikte olması gereklidir. Yapılan tasarım amaç doğrultusunda belirlenmelidir. Amacı belirledikten sonra tasarımın kimlere yönelik olacağının net olarak belirlenmesi çok önemlidir. Çünkü hedef kitleye göre yapılan tasarımlar sizi başarıya götürür. Sitenin nerde, ne için kullanılacağı belirlenmeden, içeriği hakkında net bilgiye sahip olunmadan tasarlanmamalıdır. Tasarım yapılırken unutulmaması gereken diğer bir nokta ise; SEO’ dur. Bu konuya tanıtım, ulaşılabilirlik ve reklam açısından özellikle dikkat edilmelidir.

Web sitesi tasarımında en önemli kural; içerik ve tasarımın uyumlu olmasıdır. Başarılı bir web tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Web tasarımı sade ve kolay ulaşılabilir olmalı yoğun içerik eklenmemeli,
 • Tasarımda birkaç renkten oluşan kombinasyon tercih edilmeli çok renkli tasarımlar tercih edilmemeli,
 • Tasarım ile kullanıcıya iletilmek istenen mesaj net olmalı,
 • Sayfa içerisindeki grafikler optimize edilmeli,
 • Tasarım sırasında görselliğin yanında sitenin de kolay kullanılabilir olmasına dikkat edilmeli,
 • Tasarımdaki içeriklerin kolay anlaşılır olması gerekli,
 • Alt sayfalara kolay ulaşılmasını sağlayacak bir navigasyon sağlanmalı,
 • Sayfalar kullanıma açıldıktan sonra içeriğin güncel tutulması gerekli,
 • Tasarımı yaptığınız şahıs veya kuruluşun vizyon ve misyonuna uygun olmalıdır.

Rakiplerinizden farklı olabilmek için, web sitenizi video görüntüleri ve sesli sunumlarla hareketlendirebilir hizmet veya ürününüzün detaylı tanıtımını yapabilirsiniz. Web sitesi tasarımından sonra başarılı bir şekilde oluşturulmuş sosyal medya yönetimi ile ürün veya hizmetinizi sosyal medyada pazarlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken iki nokta ise, iyi bir şekilde oluşturulmuş sosyal medya entegrasyonu ve sosyal medya optimizasyonudur. Bunlara günlük sosyal medya bakımı yapılmalı ve projeler ile desteklenmelidir.