Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Nedir, Nasıl Yapılır?

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Nedir, Nasıl Yapılır?

24 Ağustos 2019 Kapalı Yazar: admin

Yüksek gerilim işletme sorumluluğu ve Elektrik SMM eğitimlerini almayla başlayan süreçte, EMO Tarafından belirlenen diğer şartları da tamamlayarak kendi firmanız üzerinden Yüksek Gerilim işletme sorumluluğu hizmeti verebilirsiniz.

Yukarıdaki cümle kimine karmaşık gibi görülse de meslektaşlarımın Elektrik SMM Belgesi olmadan ancak kendi kurumlarında Yüksek gerilim işletme sorumlusu olarak çalışabileceklerini bildiklerini varsayarak yazıya böyle bir giriş yaptığımı da ayrıca belirteyim.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Eğitimi

YG işletme sorumluluğu eğitimine katılmak için Elektrik Mühendisi ya da Elektrik-Elektronik Mühendisi olmak gerekiyor. Elektrik-Elektronik Mühendislerinin transkriptleri EMO tarafından incelenerek uygunsa eğitime katılabiliyorlar.

Aslında Elektrik SMM Belgesi için de durum benzer diyebiliriz. Nitekim elektrik mühendisleri dışındakilere (Elektrik-Elektronik, Elektronik ve Elektronik-Haberleşme Mühendisleri) Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenleniyor. Elektrik-elektronik mühendisleri ancak transkriptlerinde;

 1. Elektrik makineleri
 2. İletim sistemleri
 3. Dağıtım sistemleri
 4. Güç sistemleri
 5. Enerji sistemleri
 6. Elektrik tesisleri
 7. Yüksek gerilim tekniği veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerden en az üçünün bulunması durumunda Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi alabiliyor.

Nitekim benim de Elektrik Elektronik Mühendisi olmam nedeniyle transkriptim incelendi. Eğitim ve sınavın sonunda da Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler Elektrik SMM belgesi almaya hak kazandım.

Başlık Yüksek gerilim işletme sorumluluğu neden Elektrik SMM Belgesini bu kadar anlatıyorsun derseniz yukarıda belirtsem de şunu da hızlı bir şekilde hatırlatayım: Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu olabilmek için Elektrik ya da Elektrik Elektronik Mühendisi olmanız yetmiyor. Aynı zamanda Elektrik SMM belgesine de sahip olmalısınız. 

Genel bilgilerden sonra İşletme Sorumluluğu hakkında aşağıdaki konulara link üzerindeki yazımızla devam edelim:

 1. Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu nedir?
 2. Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu kimdir?
 3. YG işletme sorumluluğu nasıl ve neden yapılır?
 4. YG işletme sorumlusu belgesi nasıl alınır?