Zihin Kontrolü Nedir? Zihin Kontrol Yöntemleri ve Belirtileri Nelerdir?

Zihin Kontrolü Nedir? Zihin Kontrol Yöntemleri ve Belirtileri Nelerdir?

30 Ağustos 2018 0 Yazar: admin

Zihin kontrolü nedir? Zihin kontrol yöntemleri nelerdir? sorularının cevaplarını bulmak için insan beynini anlamak gerekir. Nitekim Beyin sürekli değişip, güncellenebilen, milyonlarca bilgiyi aynı anda işleme becerisine sahip yaşayan bir bilgisayar gibidir. Beynin yapısını anlamak, kendimizi-insanlığı anlamaktır. Dolayısıyla zihin kontrolü konusunu anlayabilmek için de beyni oluşturan unsurları, nasıl çalıştığını, nasıl korunacağını bilmek zorundayız. 

Beyin hala tam anlamıyla çözülemeyen bir organdır. Onu kontrol etmek bir insanı kontrol etmek demektir.

Zihin Kontrol Çalışmaları

Prof. Dr. Selim Şeker’e göre beyin, dışarıdan yapılabilecek elektromanyetik müdahalelerle yönlendirilebilecek, elektronik bir sistem olarak değerlendirilmelidir. Çünkü beyin işlevlerini yerine getirirken pek çok etmene bağlı olarak çalışır. Dışarıdan gelen her türlü uyarım beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesi bakımından oldukça önemlidir. Elektromanyetik müdahalelerde beyni olumsuz etkiler ve bu durumda farklı amaçlı kullanılabilir.

Zihin özelinde zihin kontrolü amacıyla Tesla’dan itibaren pek çok çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaya da devam etmektedir. Şeker, bu konuda yapılan çalışmaların eskilere dayandığının ancak modern anlamda bilinen çalışmaların 2.Dünya Savaşında yenilen Almanya’nın bilim adamlarının Rusya ve ABD’ye götürülmeleriyle başladığını ifade etmektedir.

Ancak, zihin kontrol deneyleri konusunda günümüz çalışmalarının ilham kaynağı,çalışmalarını 1969 yılında kitabında yayınlayan İspanyol Dr. Jose Delgado’dur.

Delgado yayınladığı kitabında; “Duygu ve ifadelerin elektronik olarak insan beynine nakledilmesi olanaklıdır ve insanların tek bir düğmeyle robotlar gibi kontrolü olanaklıdır” ifadesini kullanmaktadır.

Delgado kafasındaki sistemi; “Yakin bir gelecekte insanların insansız makinelerle bir radyo komünikasyon sistemi ve elektronik devre ile takviye edilmiş bir beyin aracılığı ile yönetilmesi mümkün olacaktır” şeklinde fikirlerini açıklamaktadır.

Elektronik gözetim amacıyla, beynin konuşma merkezindeki elektrik faaliyetler,kurbanın sözlü düşüncelerine çevrilebilir. Kulağı devre dışı bırakarak, ses haberleşmesinin dogrudan beyne gitmesini sağlayarak, Uzaktan Nöral Denetim,şifrelenmiş işaretleri, beynin işitme korteksine gönderebilir. NSA ajanları bunu,paranoid şizofreninin karakteristiği olan işitsel halisünasyoları taklit ederek,kurbanların gizli olarak takatini kesmek için kullanabilirler. Kurbanla herhangi birtemas olmaksızın, Uzaktan Nöral Denetim, bir kurbanın beynindeki görsel korteksteki elektrik faaliyetlerini planlayabilir ve kurbanın beynindeki tasvirleri (görüntüleri) bir videonun monitöründe gösterebilir. NSA ajanları kurbanın gözlerinin gördüğü her şeyi görürler. Görsel hafıza da görülebilir. Uzaktan Nöral Denetim gözleri ve optik sinirleri atlayarak (devre dışı bırakarak), doğrudan görsel kortekse görüntü gönderebilir. NSA ajanları, beynin programlama gayesi için, gözetim altındaki kişi REM uykusunda iken, onun beynine gizlice görüntü yerleştirmek için bunu kullanabilirler.

Bu konuda yapılan çalışmalar uzun bir süre, yapan ülkeler tarafından gizli tutulmuştur. Konu hakkındaki ilk belge ise, 1977 yılında İnsan Kaynakları Komitesi Sağlık ve Bilim Araştırmaları Alt Komitesi tarafından hazırlanan raporda, CIA zihinkontrol araştırmaları listesinde MKDELTA, MKULTRA, MKNAOMİ,MKCHKWIT ve MKOFTEN projelerinden bahsedilmesi gösterilebilir.

Zihin Kontrolü
Zihin Kontrol

Zihin Kontrolü: İnsan Zihnine Müdahaleler

Zihin kontrol amacıyla beyine çok farklı biçimlerde müdahale etmek mümkündür. Örneğin zihin kontrolü çalışmalarında arenadaki bir boğanın, vücuduna yerleştirilen çipler vasıtasıyla beyninin öfke ve huzur merkezlerine elektrik verilmesi suretiyle, bir kumandanın tuşuna basılarak önce saldırgan daha sonra uysal bir hale sokulmuştur. Ya da bir kedi, psiko-motor olarak adlandırılan gazlarla, beyninin korku bölgesinin aktif hale getirilmesi suretiyle bir fareden bile korkması sağlanmıştır.(Ömer Özkaya, Zihin Kontrol 2003, sy.60-62)

Bu çalışmalar elbette hayvanları kontrol etmek için yapılmamaktadır. Örneğin, bir savaş anında bu gazın insanlara verilmesindeki durumu hayal etmek bile bu tarz çalışmaların önemini ve diğer devletler için doğuracağı riskleri ortaya koymaktadır. Çalışmaların olabilecek amaçlarından birini CIA eski başkanlarından Richard Helms’in, Watergate soruşturmalarında Warren Komisyonu`na verdiği bilgilerden anlayabiliriz.

“Helms Komisyona verdiği bilgilerde şöyle demiştir:

Yapılan araştırma göstermiştir ki SSCB kendi sisteminin isteklerine uygun politik görüşe bağlı olacak şekilde, halkının davranışlarını düzenleyebileceği bir kontrol teknolojisi geliştirmeye çalışmaktadır. Bundan böyle aynı teknolojiyi daha karışık bir yaklaşımla, bilgiler kodlanarak insan hedeflerine yöneltilebilecektir. Bu insan zihinleri harbi olacaktır.”

Bu konuda yapılan çalışmalar yıllar içerisinde büyük bir hızla artmıştır.

Prof.Dr. Selim Şeker yapılan çalışmaları şöyle özetlemektedir;

Zihin Kontrol
Zihin- Beyin Kontrol

Zihin Kontrol Deneyleri

 • “CIA’nin desteklediği Dr.Ewen Cameron izinsiz olarak hastalarda hafızanın silinmesi ve yeni kimlik oluşturulması konusunda çalışmıştır.
 • Dr.Rose Delgado’nun hayvan ve insanlar üzerinde yaptığı deneyler sonucunda elektronik simulasyon ile kızgınlık, şevhet, hırs, yorgunluk gibi, aşırı hisler oluşturulabileceğini göstermiştir. Ayrıca kişilik değişikliklere neden olan bölgeyi de bulmuştur. 1969’da yakında bilgisayarın beyinle iki yönlü radyo iletişimi kuracağını ifade etmiştir.
 • 1974 yılında California, Stanford araştırma enstitüsünde elektronik mühendisi ve sinir fizyologu Dr.Lawrence Pinneo “bir kişinin aklını okuyabilecek bir bilgisayar sistemi geliştirdi”. Time dergisinin temmuz,1974 sayısında akıl okuyan bilgisayar diye haber olmuştur. Bu çalışma Pentagon tarafından desteklenmiştir. Dr.Pinneo ayrıca bilgisayardan doğrudan beyne bilgi aktarılması için gerekli teknoloji mevcuttur demiştir.
 • Rus bilimadamı Dr.Ross Adey’in geliştirdiği Lida isimli makine insan ve hayvanların davranışlarını değiştiriyor, uyuşturuyor.(psychotronıc araştırmalar) associated press (82/83) göre Kuzey Kore benzer cihazı kore savaşında beyin yıkamak için kullanmıştır. Bu cihaz ABD’de denenmiş ve patent almıştır.
 • 1980 yılında ileri seviyede araştırma projeler ajansı (ARPA) senede 1 milyon ABD dolarını Illinois, Ucla, Stanford, MIT ve Rochester üniversitelerinde insan beyninin yaydığı dalgaları anlamak için harcamıştır. Hedef, bir makine geliştirerek insanların ne düşündüklerini beyin dalgaları sayesinde anlamak. Beyin dalgalarını şu an 1 m civarında bir mesafeden rahatlıkla alınabiliyor. Nihayi hedef uzaydaki uyduya yerleştirilmiş beyin okuyan makina ile dünyayı taramak…Bu anlatılanlar bilgisayarlar için tamamen çözülmüştür. Yani bilgisayarlarda yapılabilen bütün işlemler insan beyni içinde Kör olan insanlara yerleştirilen mikrocip sayesinde görmeleri sağlanıyor. Örnek uçak bilgisayarına yerden girilerek pilota rağmen uçak yere indirilebilinir veya istenilen herşey yapılır.
 • Avusturalyalı bilimadamları beyin anahtarı “mind switch” dedikleri bir cihaz geliştirdiler. Cihaz insanların beyin dalgalarının kullanarak elektrikle çalışan cihazları , tv, lamba, müzikseti çalıştırmaya yarıyor. İnsanın gözlerini bir saniyeden fazla zaman kapalı tuttuğunda oluşan alfa beyin dalgaları kullanılıyor. Sistemin güvenirliği %90’nın üstünde.”

Zihin Kontrolünün insan üzerindeki etkileri

Zihin kontrolünün insan üzerinde kullanılmasıyla oluşan etkiler ise çok farklı biçimlerde görülmektedir. Bunlardan bazıları ise şu biçimdedir;

 • Hafıza kaybı ve davranış bozuklukları
 • Duyulan sesin yönü, şiddeti ve içeriğinin değişmesi
 • Göz kapaklarını denetleyerek konuşmanın bozulması
 • Şiddetli kalp çarpıntısı
 • Zahmetli işler sırasında omuzları ve kolları zorlayarak kazalara neden olma
 • Bir şey yaparken dirseklerin dürtüklenmesi ve işe engel olma
 • Bacaklarda ağrı ve gereksiz hareketlenme, sağ ve sola sallanma ve aşırı sertleşme
 • Ayağın zor ulaşılan yerlerinde kaşınma ve kızarmalar
 • Sırttaki büyük kaslarda kasılmalar
 • El hareketlerini kontrol edilmesi
 • Düşüncelerin okunması veya dışarıdan düşünce iletilmesi
 • Hareket eden hayali görüntüler görülmesi
 • Göz kapaklarının sürekli açık tutulması
 • Sürekli kulak çınlaması
 • Çene ve dişlerin bir neden yokken titreme